Ako sa naučiť nové veci – možnosti

Dnes sa pozrieme na jednu tému, ktorá sa až tak nevenuje PowerPivotu, ale ktorú z času na čas potrebuje každý z nás. V dnešnej dobe, keď nové technológie vznikajú ako huby po daždi, a zároveň sa po Vás očakáva, že v nich budete mať minimálne prehľad, tak je problém v tom, kde má na to človek zohnať čas. Alebo aspoň ako sa to rýchlo naučiť. Preto si aj my pozrieme niekoľko možností, ako si v takomto prípade pomôcť, a ako sa naučiť nové veci.

Možností, ako sa naučiť nové veci, je hneď viacero. Usporiadal som ich do tzv. Pyramídy možností, kde naspodu sú najlacnejšie možnosti, a navrchu sú najdrahšie možnosti. Jednotlivé stupne symbolizujú množstvo ľudí, ktorým je daný stupeň dostupný. Všetky z nich majú svoje výhody aj nevýhody, a práve tie si teraz pozrieme. Vo všeobecnosti platí, že čím rýchlejšia možnosť, tým drahšia.

Najprístupnejšou možnosťou sú informácie zadarmo. Napríklad ako tento blog, články na IT portáloch, podcasty, youtubové videá, či rôzne otvorené konferencie. Výhodou je to, že Vás to nič nestojí. Nevýhodou je potreba prebrodiť sa zvyčajne veľkým množstvom informácií, potreba časovej rezervy, ako aj to, že nie vždy nájdete presne to, čo v danej situácii potrebujete. Je to ale zadarmo, a niečím to vykúpené byť musí.

Ďalšou možnosťou sú knihy. Či už papierové, alebo elektronické, a v niektorých prípadoch aj audio nahrávky. Ich výhodami je to, že na relatívne kompaktnom mieste sú zhrnuté najčastejšie používané informácie. Takisto ani cena zvyčajne nebýva problém – rádovo do 20 až 50 eur. To je celkom akceptovateľná alternatíva, ak má človek finančné suchoty, niekoľko dní času a vydrží sedieť pri knižke. Nevýhodou je to, že v knižkách (z praktických dôvodov) zvyčajne nenájdete neštandardné veci či iné špecialitky, a takisto po niekoľkých rokoch býva ich obsah už zastaraný, najmä v ITčku. A nie vždy si to máte na čom hneď vyskúšať. Vždy ale lepšia možnosť ako brodiť sa tonami článkov na internete.

Treťou možnosťou sú školenia. Tie majú tú výhodu, že sa v pomerne krátkom časovom období – cca. 2 dni – naučíte toľko ako keby ste si prečítali jednu 500-stranovú “bibliu” na danú tému. S tým rozdielom, že počas školenia máte k dispozícii experta, ktorého sa môžete pýtať na to, čo Vám nie je jasné. Aj keď z vlastnej skúsenosti viem, že niektoré spoločnosti Vám nie vždy dajú toho najlepšieho experta… U nás sa to nestáva (toto bol neskutočne zavrhnutia hodný pokus o propagáciu, ale v túto nočnú hodinu ma nič lepšie nenapadlo), a teda môžete si byť istí, že to, čo ste sa chceli naučiť, naozaj aj pochopíte. A zároveň si všetko precvičíte. A ak idete na verejné školenie, tak stretnete pravdepodobne ďalších podobne zmýšľajúcich ľudí z Vašej branže, z ktorých sa môžu časom vyvinúť dobré kontakty do budúcnosti 🙂 Jedinou nevýhodou je cena školenia, ktorá sa v prípade serióznych IT školení pohybuje obyčajne od 200 do 500 EUR na osobu za 2-dňové školenie, niekedy aj viac. A niekedy potreba čakať na vhodný termín, aby sa nazbieral dostatočný počet uchádzačov, ak ide o otvorený verejný kurz. Je to však lacnejšia možnosť ako osobná konzultácia či školenie na mieru, pretože denná sadzba experta sa tým rozpočíta medzi viacerých ľudí.

Najlepšou, a zároveň najdrahšou možnosťou sú osobné konzultácie a uzavreté školenia na mieru priamo u Vás vo firme. Výhodou je to, že zvyčajne nemusíte čakať dlhé týždne, kým sa otvorí kurz (a dokonca v uhorkovej sezóne takmer vôbec), a takisto to, že sa naučíte presne to, čo potrebujete. Expert sa venuje Vašim konkrétnym problémom, a nepreberajú sa všeobecné prípady, ktoré vo Vašich podmienkach nemusia byť použiteľné. V prípade IT školení máte ďalšie možnosti ako odškolenie sa na vlastných dátach alebo na vlastnom prostredí, a nemusíte sa presúvať na druhý koniec mesta alebo republiky, pretože celá aktivita prebieha pekne v teplúčku u Vás (OK, je práve august, ale určite ste pochopili, čo som tým myslel 🙂 ). Jedinou nevýhodou je cena, ktorá je niekoľkonásobne drahšia ako v prípade odškolenia jedného účastníka na verejnom kurze. Je to však najefektívnejšia možnosť, ako sa naučiť nové veci.

Ultimátnou možnosťou je dodávka riešenia na mieru. Tu sa nemusíte o nič starať, dokonca ani sa nepotrebujete nič učiť. Stačí si zadefinovať, čo potrebujete, a dať to spraviť danému expertovi. Nejde síce o možnosť učenia sa, ale každú novú vec sa učíte zvyčajne kvôli tomu, že pomocou nej chcete niečo spraviť. V tomto prípade sa cena líši od toho, akého experta si prenajmete. Tí najlacnejší Vás vyjdú lacnejšie ako školenie, ale kvalita výstupu tomu potom aj zodpovedá (spoľahlivý indikátor je časté použitie “nedá sa” zo strany “experta”, alebo dlhý čas dodania). Tí najdrahší Vás zasa vyjdú niekedy viac ako uzavreté školenie, ale zasa sa Vám vedia zaručiť za výsledok (zmluva, termíny, cena, výsledky). A keď si spočítate, koľko času a peňazí Vám ušetria (počet človekohodín strávených celým Vaším tímom na pokusoch o implementáciu a/alebo školeniach krát hodinová sadzba zamestnancov), tak to býva v niektorých prípadoch oveľa lacnejšie ako ostatné možnosti. Je to najluxusnejšia zo všetkých možností, a keď potrebujete takúto úroveň služieb, tak v každom odbore nájdete niekoho, kto to ponúka. A ako bonus sa občas aj niečomu priučíte 🙂

To je teda vo všeobecnosti prehľad možností, ako sa naučiť nové veci. Ako som hovoril na začiatku – platí, že čím rýchlejšia možnosť, tým drahšia. Rozhodovanie nechám na Vás, pretože každý máme iné potreby a iné možnosti. A len Vy sami viete najlepšie, ktorá z nich je v danom čase pre Vás najlepšia 🙂

Jeden komentár k "Ako sa naučiť nové veci – možnosti"

  • 31. augusta 2017 at 14:00
    Permalink

    Tak k tomuto článku musím dať komentár.
    S propagáciou súhlasím, po skúsenostiach so školením od autora musím napísať, že pridaná hodnota je naozaj zásadná a viac ako zodpovedá cene školenia. Takže pokojne sa “propagujte” aj naďalej. 🙂

Komentáre sú uzavreté.