Kde sa nachádza PowerPivot a ako ho získať

PowerPivot je skvelý doplnok, ale bohužiaľ nie je dostupný vo všetkých verziách Excelu. Spravili sme preto prieskum a zistili sme pre Vás nielen to, v ktorých edíciách sa nachádza, ale aj ako lacno dostať PowerPivot do akéhokoľvek Excelu od verzie 2010 vyššie. Nasleduje zoznam toho, ako to funguje v Exceli 2010, 2013, 2016 a 2019, v Office 365 a v Power BI.

Poznámka: Technológia PowerPivotu sa nachádza aj v ďalších produktoch Microsoftu, okrem dole uvedených. Kompletný technický zoznam nájdete v tomto článku.

Excel 2010

Pre Excel 2010 je PowerPivot dostupný ako samostatný doplnok zdarma pre všetky edície. Potrebujete ho len stiahnuť a doinštalovať. Jeho najnovšia verzia sa nachádza na tomto odkaze (pre Excel 2010 neexistuje slovenská verzia, iba česká).

Excel 2013

V tomto Exceli je PowerPivot už zabudovaný, ale bohužiaľ len pre tieto edície:

  • Office 2013 Professional Plus,
  • Samostatný Excel 2013 (označovaný ako Excel 2013 Standalone) – PowerPivot sa objaví po nainštalovaní všetkých aktualizácii.

V ostatných edíciách dostupný nie je, ale dá sa relatívne lacno doinštalovať. Trik je v tom, že stačí mať nainštalovaný Office 2013 ľubovoľnej edície, ku ktorému si dokúpite Samostatný Excel 2013, a ten nainštalujete do existujúcej inštalácie Officu. Tým pádom budete mať stále Váš Office, ktorý bude fungovať tak ako fungoval doteraz, a zároveň budete mať Excel v najvyššej edícii. A cena? Ak ho kúpite napr. na nemeckom Amazone, tak vychádza okolo 130 EUR, na americkom Amazone cca. 70 dolárov (!), čo je cca. 50 EUR. Nemusíte sa báť, že kupujete anglickú verziu, pretože pri registrácii a sťahovaní si môžete vybrať slovenský jazyk, a Excel sa Vám stiahne a nainštaluje v slovenskom jazyku. Jediný problém na americkom Amazone je ten, že Excel 2013 posielajú len do USA. V skutočnosti ale posielajú len kartičku s produktovým kľúčom a inštrukciami na stiahnutie. Tú kartičku dajte poslať niekomu známemu v USA, prípadne využite niektorú z amerických online služieb prenájmu P.O.Box-ov za pár dolárov. Keď príde kartička, tak si ju dajte oskenovať a poslať mailom, a máte to vybavené 🙂 A takto je to oveľa lacnejšia alternatíva, ako kupovať celý Office 2013 Professional Plus za cca. 500 EUR 😉

Excel 2016

V tomto prípade je situácia rovnaká ako pri Exceli 2013, ale príjemným prekvapením je to, že Microsoft dal PowerPivot aj do edície Office 2016 Professional. Od 20.11.2015 je tiež dostupný samostatný Excel 2016 cez Microsoft Store. Aj tu sa oplatí ísť na stránky pre americký trh, kde namiesto 130 EUR zaplatíte len 110 dolárov.

Excel 2019

V Exceli 2019 sa PowerPivot nachádza v úplne všetkých edíciách Excelu pre Windows.

Office 365

V Office 365 je PowerPivot dostupný pre všetky typy predplatného pre Windows, bez výnimky. Nie je dostupný iba v Office 365 pre Mac. Ak máte windowsovú verziu, a nevidíte ho tam, tak si spustite aktualizácie Officu. Do nižších úrovní predplatného bol pridaný v máji 2018.

Power BI

V júli 2015 Microsoft konečne uviedol na trh aj produkt Power BI. Je ZADARMO aj na komerčné použitie, a má v sebe najnovší PowerPivot, Power Query a Power View. Nemusíte mať vôbec nainštalovaný ani Excel, ani Office. Každý mesiac vychádza nová verzia, a vždy tam pribudne veľa noviniek. Navyše máte k tomu zadarmo aj cloudovú a mobilnú verziu, a, celkom netradične, produkt je oveľa stabilnejší ako PowerPivot v Exceli. Dá sa stiahnuť z www.powerbi.com a okrem našich kurzov tu už o ňom nájdete viacero článkov 🙂