Otázky a odpovede ku knihe Reporting v Power BI, PowerPivot a jazyk DAX

V rámci spriadania plánov na ovládnutie vesmíru ma napadlo, že by nebolo od veci spraviť zoznam najčastejších otázok a odpovedí ku knihe. Veď nie všetci ma poznáte, a takisto sa dosť často opakuje určitý okruh otázok. Preto som vám ich sem spísal, nech nemusíte čakať na to, kým vám odpoviem na e-maily 🙂

Kto je autorom knihy?

Autorom je autor tohto blogu – Michal Chmelár, popredný česko-slovenský expert na jazyk DAX, PowerPivot a Power BI. Viac info na tejto stránke.

Je kniha naozaj v slovenčine?

Áno, je kompletne celá v slovenčine. Poctivo napísaná od začiatku až do konca, v jednom z najlepších jazykov na svete 🙂

Mluvím česky. Bude tato kniha i pro mně?

No přeci jó 🙂 Knihu predávame aj do ČR, a už si ju odtiaľ aj objednali viacerí zákazníci a pochvaľujú si ju. V ČR robievam školenia a konzultácie už viac ako 10 rokov, a zatiaľ s mojou slovenčinou nemal nikto problém.

Ide o oficiálnu publikáciu k Power BI?

Nie, ide o nezávislú publikáciu. S povolením od spoločnosti Microsoft. Preto aj tie vety v tiráži knihy.

Viem si len z knihy dostatočne naštudovať túto problematiku bez predchádzajúcich skúseností?

Áno, aj z knihy sa dá celkom slušne naučiť problematika PowerPivotu aj Power BI. Bude Vám to síce trvať trochu dlhšie ako keby ste boli napr. na kurze, ale ak máte čas a chuť, tak sa to dá v pohode zvládnuť.

Kniha vyzerá tak, že je venovaná skôr riešeniam v oblasti Power BI, ako v excelovskom PowerPivote. Sú riešenia Power BI aplikovateľné aj v nástroji PowerPivot pre Excel?

Power BI Desktop je samostatná aplikácia, vyrobená z pôvodne excelovských doplnkov Power Query, PowerPivot a Power View. Len v Exceli sú o pár rokov staršie… Každopádne, pri písaní knižky som myslel na užívateľov Excelu aj Power BI. Takže ak je dané riešenie v jednom alebo druhom prípade náhodou odlišné, tak sú v knižke uvedené obe riešenia. A teda všetko z toho Vám bude fungovať aj vo všetkých Exceloch s PowerPivotom od verzie 2010. S výnimkou cca. 50 stránok, ktoré sú venované čisto reportingu v Power BI. Takže to určite využijete aj v Power BI, aj v Exceli.

Potrebujem mať nejaké skúsenosti alebo vedomosti na zvládnutie knihy?

Nie, nepotrebujete na to mať žiadne predchádzajúce skúsenosti. Stačí vedieť spustiť si Excel alebo Power BI Desktop, a zvyšok Vás už naučí kniha krok po kroku 🙂

Musím prečítať všetkých 566 strán? Kto má na to čas?

Nie, stačí prečítať cca. 150-200 strán, aby ste získali nevyhnutné základy pre prácu s Power BI, s PowerPivotom a s jazykom DAX. Všetko ostatné je buď rozšírenie o príbuzné témy, alebo o pokročilejšie techniky. Tak, aby ste zvládli aj viac ako len základné reporty.

Kde všade viem využiť túto knihu?

Knihu viete využiť pre Power BI, pre excelovský PowerPivot resp. dátový model v Exceli, pre SSAS Tabular, v cloudových Azure Analysis Services a v PowerPivote na SharePointe. Čiže všade, kde sa používa technológia PowerPivotu a Power BI na analýzu dát. A reporting.

Môžem vidieť obsah knihy predtým, ako si ju kúpim?

Áno, nájdete ho v našom sprievodcovi knihou po galaxii 🙂

Aká ťažká je kniha?

Presne 960 gramov. Akurát do kabelky, hehe 🙂

Je kniha vytlačená kvalitne? Nerozpadne sa mi pri čítaní?

To si píšte, že je vytlačená kvalitne. Je vytlačená na 80-gramovom premium papieri, čisto bielej farby, zviazaná do pevnej lepenej väzby, v plnofarebnom laminovanom obale. Len veľmi málo kníh používa takýto kvalitný papier. To sa odrazilo aj na oveľa väčších nákladoch pri tlači. Chcel som však pre vás to najlepšie, takže som zvolil tú naj možnosť. Nevydrží to síce plamene a spev Justina Biebera, ale ak s tým nebudete pravidelne mlátiť kolegu po hlave, tak by mala vydržať dosť dlhý čas.

Predáva sa kniha aj v kníhkupectvách?

Nie, a zatiaľ sa to ani neplánuje. Keďže kníhkupectvá chcú 60-90% z ceny, a platiť všetky poplatky vrátane poštovného, tak to tak skoro ani nebude. To by som musel byť charita, aby som ju mohol predávať so stratou… Ak niekto viete vybaviť lepšie podmienky, môžem o tom pouvažovať.

Je možný aj osobný odber?

Nie.

Ako rýchlo mi bude doručená kniha?

Knihu dostanete zvyčajne do 2-3 pracovných dní od zadania objednávky, a to v rámci celej SR aj ČR. V prípade platby prevodom sa táto doba počíta odo dňa prijatia platby.

Je možná platba kartou?

Áno, je možná platba všetkými platobnými kartami, okrem kariet American Express.

V akej mene budeme platiť, ak si dáme poslať knihu do ČR na dobierku?

Dobierku budete platiť kuriérovi v českých korunách. Sumu prepočíta kuriér podľa aktuálneho kurzu EUR:CZK.

Plánuje sa aj elektronická verzia?

Áno, od februára 2022 je dostupná kniha aj v elektronickej verzii.

Je kniha dostupná aj pre fyzické osoby?

Áno, kniha je dostupná pre všetkých.

V ktorom vydavateľstve vyšla táto kniha?

V mojom vlastnom – Smart People, s.r.o.. Nechcel som byť závislý od tretej strany, ktorá by knižku zosekala na 200 strán a menej, a obmedzovala ma kadejakými nezmyslami, lebo je to vraj v brandži zvykom. A v neposlednom rade sa mi nechcelo hľadať niekoho, kto to vydá, a potom rok čakať na vydanie, pretože za rok by som mohol prepisovať knihu znova, pri tom tempe, akým sa veci menia v Power BI. Ušetrený čas som venoval radšej poriadnemu napísaniu knihy.

Prečo ste napísali knihu, keď už existuje kopa kníh v angličtine?

Pretože som chcel byť miliardár, kúpiť si vilu v Karibiku a následne ovládnuť vesmír. A potom spáchať svätý džihád a dostať po smrti za odmenu 100 panien od Alaha. Neoficiálne sa ale vraví, že som ju napísal jednoducho preto, lebo som raz chcel napísať knihu. Tak som to spravil.

Vystupujete na IT konferenciách a podujatiach?

Vystupujem iba občas, a to buď na vlastných podujatiach, alebo iba tam, kam ma zavolajú. Nasilu sa všade tlačiť nebudem. Akékoľvek návrhy na spoluprácu sú však vítané. Na ne-IT konferenciách som už zvládol prednášať pre publiká až do 400 účastníkov, takže skúseností je hromada.

Dá sa kniha použiť ako ťažítko pod dvere?

Áno, ak máte také tie ľahké papundeklové dvere. Masív to ale už asi neudrží. Výborne sa však hodí aj pod monitor, či ako podložka pod manželku/priateľku, ak je o 5 cm nižšia. Možností využitia sú široké.

Chcem objednať väčšie množstvo kníh, ale objednávkový formulár ma nepustí ďalej. Čo s tým?

Ozvite sa nám cez niektorý z kontaktov a situáciu doriešime.

Nenašli ste tu odpoveď na Vašu otázku?

Spýtajte sa ma mailom na info@powerpivot.sk. Náš intergalaktický zákaznícky servis sa Vám bude venovať.

A čož takhle dát si špenát?

Výborný nápad, idem na to 😀