SSAS Tabular, resp. serverový PowerPivot, má aj svoju verziu v cloude. Ktorá sa dá používať samostatne, a ktorá okrem iného poháňa aj cloudové Power BI. Volá sa Azure Analysis Services, a umožňuje vám zbaviť sa závislosti na platforme Windows. Aj preto sa teraz na ňu pozrieme.
Azure Analysis Services sú súčasťou novej stratégie Microsoftu – “cloud first”. Umožňujú vám plne využívať silu SSAS Tabularu, za zlomok jeho ceny, bez akýchkoľvek väzieb na platformu Windows, či starosťami s infraštruktúrou. A tým, že ich používa aj cloudové Power BI, tak v nich takmer vždy nájdete najnovší PowerPivot aj Power Query.
Koľko to stojí?
Azure Analysis Services sú spoplatňované ako každá cloudová služba – od počtu hodín, počas ktorých sa využíva daná inštancia servera. Tých serverov si môžete vytvoriť v cloude koľko len chcete, a môžete ich aj kedykoľvek pozastaviť, napr. ak ich potrebujete iba na niekoľko hodín denne na vývoj či testovanie riešení. Platí sa vždy iba za počet sekúnd, počas ktorých server beží.
Štandardné ceny sa pohybujú nasledovne:
- najnižšia konfigurácia – 10 QPU a 3 GB RAM – za 0,112 EUR/hod., čo je okolo 80 EUR mesačne,
- najvyššia konfigurácia – 640 QPU a 400 GB RAM – za 17,51 EUR/hod., čo je okolo 13 tis. EUR mesačne.
Ako vidíte, ceny sú veľmi nízke v porovnaní s tým, ako keby ste si mali kúpiť príslušné licencie na SQL Server Enterprise a príslušný hardvér, a zabezpečiť podporu (správa servera, inštalácia aktualizácii, upgrady, …). A to sú pritom štandardné ceny. Pre veľkých zákazníkov sú samozrejme k dispozícii ešte lepšie ceny. Ak k tomu pripočítate ešte garantovanú dostupnosť na úrovni 99,9% ročne, či rôzne úrovne podpory (od tej zadarmo až po SLA a prednostnú prémiovú podporu), tak to robí z tejto služby tutovku.
A čo je to QPU?
QPU – Query Processing Unit – je relatívna jednotka, ktorá udáva výpočtový výkon použiteľný na spracovanie dát a dotazov. Konkrétna rýchlosť závisí od hardvéru, ktorý je momentálne použitý v cloude. Microsoft na svojich stránkach uvádza, že 1 virtuálne jadro procesora zodpovedá približne 25 QPU. Čiže najvyššia konfigurácia so 640 QPU zodpovedá približne 26 jadrám CPU. Zoberte si, koľko by stáli iba licencie na SQL Server pre štandardný SSAS Tabular, k tomu cena za licencie na Windows Server, hardvér, servis, admin a pod.. Vyjde vám niekoľko násobne vyššia cena v porovnaní s cenou Azure Analysis Services. Pri cloude to však nemusíte riešiť. Všetky tieto starosti na seba preberú špecialisti Microsoftu. Vás bude zaujímať už iba to, koľko výkonu potrebujete, a koľko to momentálne stojí.
Kde ich nájdem?
Azure Analysis Services sú súčasťou cloudu Microsoft Azure. Stačí mať príslušné predplatné, prihlásiť sa doňho, vytvoriť novú inštanciu servera Azure Analysis Services, a spustiť ju. Základné ovládacie menu servera vyzerá potom napr. takto:
Potom sa už môžete pustiť do vývoja dátového modelu.
Ako sa vyvíja dátový model v Azure Analysis Services?
Dátový model viete vyvinúť dvoma spôsobmi:
- pomocou SQL Server Data Tools, úplne identickým spôsobom ako pri SSAS Tabulare. Jediným rozdielom je názov serveru pri nasadzovaní modelu, a možnosť použiť najvyšší compatibility level so všetkými najnovšími fičúrami,
- pomocou restoru dátového modelu zo súboru PBIX z Power BI Desktopu.
Dátový model sa dá následne v cloude upravovať aj cez webový prehliadač. Áno, čítate správne – cez webový prehliadač. Ten editor sa volá Azure Analysis Services web designer, a budem sa mu venovať v ďalšom článku. Spolu s Power Query v cloude je to obrovský krok k rozšíreniu technológie PowerPivotu aj mimo sveta Windows. Tento editor je ešte veľmi jednoduchý, a nie je veľmi pohodlný. Ale funguje.
A čo nasadenie?
V prípade použitia vnútrofiremných dátových zdrojov je nutné ešte nainštalovať a nakonfigurovať bránu Power BI Gateway, aby sa cloud dostal aj k týmto dátovým zdrojom pri automatickej aktualizácii dát. Konfigurácia je úplne identická ako pre ostatné cloudové služby. Ak ju už máte nainštalovanú, napr. pre Power BI alebo Microsoft Flow, tak tú istú inštaláciu môžete využiť aj pre Azure Analysis Services.
K Azure Analysis Services sa pripojíte pomocou klasického ovládača pre OLAP kocky zo všetkých reportovacích nástrojov, resp. cez providera MSOLAP pre OLE DB. Rovnako ako keby ste sa pripájali ku klasickým SQL Server Analysis Services, resp. SSAS Tabularu. Ideálne je mať čo najnovší ovládač, ak to chcete využívať naplno. Connection stringy nájdete na hore uvedenej obrazovke. Odtiaľ sa dá prekliknúť aj na stiahnutie najnovšieho ovládača.
Vo všetkých ostatných ohľadoch sú to klasické SSAS Tabulary so vším všudy, nainštalované v cloude, a pripravené pre vás. Inak toho už moc nemusíte riešiť. Maximálne tak internetové pripojenie. Ale aj to by ste už dávno mali mať vyriešené v dnešnej cloudovej dobe.
Takže toľko v skratke o Azure Analysis Services. Sú skvelou náhradou vnútrofiremného SSAS Tabularu, či pravekých OLAP kociek. Tak ako aj pri ostatných cloudových službách vás však zaujíma iba rozpočet a to, že to funguje. Ostatné veci zvyčajne riešiť nemusíte. A to je smer, ktorým sa uberá nielen dnešné IT, ale IT za posledné desaťročia. Aby vám umožnilo robiť veci rýchlejšie a jednoduchšie. A Microsoft tým smerom našťastie ide tiež 🙂
Autor, tréner a expert na PowerPivot, Power BI a jazyk DAX. Založil som tento web, aby som pomohol dostať PowerPivot a Power BI do širšieho povedomia, a aby som ľuďom ukázal, že aj komplexné analytické problémy idú riešiť jednoducho. Po nociach vzývam Majstra Yodu a tajne plánujem ovládnutie vesmíru.