Kniha Reporting v Power BI, PowerPivot a jazyk DAX

PowerPivot pred pár rokmi prevrátil svet analytiky naruby, a Power BI rúca kompletne všetky zabehnuté postupy v Business Intelligence. Sú to úžasné nástroje, s ktorými sa dajú robiť neskutočné veci. A najmä umožňujú robiť veci rýchlo a jednoducho.

Kniha Reporting v Power BI, PowerPivot a jazyk DAX sa venuje najmä stavbe dátového modelu a jazyku DAX, od ktorých závisí 80% úspechu pri reportingu v Power BI a v PowerPivote. A venuje sa aj príprave dát v Power Query či možnostiam reportingu v Power BI. Neobsahuje zbytočnosti typu ako nainštalovať PowerPivot či Power BI Desktop, či ako naformátovať bunky v tabuľke. Pretože to si viete nájsť aj sami takmer okamžite podľa princípov vysvetlených v knihe. Zároveň je kniha napísaná prakticky a stručne, na základe mojich viac ako 10-ročných skúseností s týmito technológiami. A tí, čo ma už poznáte, či už priamo, alebo z referencií, tak viete, že je nabitá naozaj hromadou obsahu.

Táto kniha bola napísaná tak, aby vám z metodického hľadiska umožnila čo najrýchlejšie pochopiť základy Power BI a PowerPivotu, ich filozofiu a spôsob práce. A aby ste s nimi mohli začať pracovať čím skôr.

Vďaka tomuto sa nemusíte sami trápiť dlhé týždne či mesiace, či zdĺhavo hľadať riešenia na internete, keď chcete vytvoriť lepšie a interaktívnejšie reporty v Power BI.

Kniha má 566 strán. Je písaná väčšinou vo formáte inštrukcií so screenshotmi, krok po kroku, počas toho ako ich vysvetľujem – čiže tak ako ste na to zvyknutí z tohto blogu. Všetky návody sú písané pre slovenskú verziu Power BI aj Excelu. Sú však bez problémov použiteľné aj na anglickú a českú verziu.

Kniha bola aktualizovaná vo februári 2022.

Informácie poskytnuté v tejto knihe mi podstatným spôsobom pomohli pochopiť problémy, ktoré som s mojimi reportami ako začínajúci užívateľ mal. Napriek študovaniu literatúry pre DAX som mal dlho problém riadne pochopiť kontext výpočtu. Formulácia p. Chmelára mi túto prekážku pomohla odstrániť v podstate okamžite, vďaka čomu som mohol konečne začať využívať CALCULATE, ktorý je esenciálnou funkciou každého reportu.

Patrik Žiško, Engineering Manager, AT&T Global Network Services Slovakia s.r.o.

Na knihu som natrafil náhodou na stránkach jej autora, keď som hľadal informácie o tomto silnom analytickom nástroji. Hneď som si ju kúpil a som veľmi spokojný. Je to jediná slovenská publikácia a je písaná ľudskou rečou. Jednotlivé kapitoly na seba perfektne nadväzujú. Pomohla mi lepšie pochopiť základy budovania dátového modelu, kontexty výpočtov pri používaní merítok, vypočítavané stĺpce, ako aj kopec ďalších vecí. Zároveň Vás autor upozorní na úskalia, s ktorými sa môžete stretnúť či už pri používaní jazyka DAX, alebo samotného PowerPivotu a Power BI ako takého. Som za ňu vďačný. Palec hore.
PS: Po prečítaní som sa prihlásil na kurzy, ktoré vedie samotný autor pán Chmelár a ak sa chcete dozvedieť ešte viac, tak ich vrele odporúčam. Neoľutujete.

Vladimír Husár, vedúci útvaru podnikového kontrolingu, Doprastav a.s.

kniha Power BI, zadná stranaTáto kniha je určená pre tých, ktorí ešte len začínajú, alebo už nejaký čas pracujú v Power BI. Ak teda ešte len začínate pracovať v Power BI či PowerPivote, či v nich už pracujete niekoľko mesiacov, tak táto kniha bude pre Vás. Nie je však vyčerpávajúcim zdrojom, ktorý by pokryl tieto technológie “do posledného šróbika”. To by táto kniha musela mať odhadom okolo 5 až 10 tisíc strán. A bola by vhodná akurát tak ako ťažítko pod dvere.

Namiesto toho sa kniha sústredí na tie najpodstatnejšie veci, ktoré potrebujete vedieť z Power BI a PowerPivotu, aby ste vedeli samostatne vytvárať väčšinu bežných reportov. Prípadne použiť aj niektoré pokročilejšie techniky, ktoré sa vám v praxi môžu hodiť. Ak v nich však pracujete už niekoľko rokov, tak pre vás táto kniha až tak prínosná pravdepodobne nebude. To skôr dôjdite na niektorý z našich kurzov Power BI a PowerPivotu.

Táto kniha je zo začiatku písaná ako duálna kniha k Power BI aj excelovskému PowerPivotu. Prvý dôvod je ten, že PowerPivot zabezpečuje funkcionalitu dátového modelu v Power BI aj v Exceli, a v oboch funguje rovnako. Ďalší dôvod je, že veľakrát sa používa PowerPivot v Exceli na vytvorenie prvotného dátového modelu, a až potom sa s ním pokračuje v Power BI. No a v neposlednom rade kvôli tomu, že ak chcete používať veľmi veľké množstvo dát, tak excelovský PowerPivot aj samotné Power BI nie sú na to priamo vhodné, a dátový model musíte preniesť na SSAS Tabular. Ktorý sa zvyčajne tiež začína vyvíjať v excelovskom PowerPivote nad obmedzenou vzorkou dát. A pre tieto všetky dôvody sú všetky návody zo začiatku knihy písané duálne, pre Power BI aj excelovský PowerPivot. Vďaka tomu viete potom využiť poznatky z tejto knihy nielen v Power BI, ale aj v Exceli, SSAS Tabulare či Azure Analysis Services.

Zvyšok knihy už duálne písaný nie je, aspoň teda nie vo väčšine prípadov. Je to kvôli tomu, že po zvládnutí základov by bolo zbytočným plytvaním miesta, keby každá vec bola rozpísaná pre Excel aj Power BI, keď to v obidvoch väčšinou funguje rovnako. Preto sú návody v druhej časti písané buď pre excelovský PowerPivot, alebo pre Power BI, podľa toho, na čom sa to dá v danej chvíli názornejšie vysvetliť. Keďže je však medzi nimi minimálny rozdiel, tak to bude fungovať v oboch identicky. A keď sa zameriate na obsah danej techniky, a najmä zvládnete základy jazyka DAX v prvej kapitole po úvode, tak to skôr oceníte pre lepšiu metodickosť výkladu.

Kniha je dostupná iba v klasickej tlačenej verzii.

Ak vás zaujíma obsah knihy, tak si môžete pozrieť ukážku prvých 50 strán z knihy. Podľa toho budete hneď vedieť, čo viete z knihy využiť. Prípadne si prečítajte aj Otázky a Odpovede ku knihe, kde nájdete odpovede na najčastejšie otázky.

Formát knihy je blízky formátu C5 – čo je rozmerovo približne stred medzi formátmi A4 a A5. Je to rovnaký formát, ako používa drvivá väčšina IT kníh na našom trhu. Presné rozmery sú 166 x 240 mm. Kniha je viazaná v mäkkej väzbe a vytlačená na bielom premium papieri.

Cena knihy je 38,50 EUR s DPH, plus poštovné. Knihu posielame kuriérom v rámci SR aj ČR.

Ak sa vám kniha páči, a chceli by ste ju čím skôr mať, tak si ju objednajte na tomto mieste:

Kniha je písaná veľmi zrozumiteľne a pochopiteľne aj pre užívateľa, ktorý sa nikdy nestretol s PBI alebo s PowerPivot. Najviac mi zatiaľ pomohli kapitoly popisujúce merítka, a časti, ktoré sa venovali parametrizácii dátového modelu pomocou techniky odpojených slicerov, spôsob, ako prepájať tabuľky vo vzťahu M:N, a všeobecne všetky funkcie jazyka DAX, ktoré boli spomenuté. Všetky funkcionality teraz pravidelne používam.

Vladimír Magvaši, Business Solutions Architect, Datapac s.r.o.

 

Keďže som o Power BI vedel len to, že sa ho chcem naučiť, je mi táto kniha skvelým pomocníkom. Myslieť v Power BI nie je ako myslieť v SQL 🙂 Obsahuje dôležité informácie a postrehy pre začlenenie do celkovej DWH architektúry, licenčné možnosti, limity nástroja a ukážkové DAX vzorce, ktoré už viem kde mám hľadať, a kopu ďalších vecí 🙂

Miroslav Dudík, analytik, Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s.

 

Po absolvovaní úvodného školenia k Power BI nám ako začínajúcim používateľom kniha pomohla „naštartovať“ reporting v Power BI v našej spoločnosti. Kniha je napísaná veľmi zrozumiteľne, je plná konkrétnych príkladov a umožnila nám nielen sa vrátiť k témam preberaným na školení, ale hlavne začať SAMOSTATNE pretvárať vlastné nápady na konkrétne reporty. Odporúčam tiež ako dovolenkové čítanie pre každého controllera 🙂

Jozef Remenár, Financial Specialist, ČSOB Leasing, a.s.

 

Z knihy sa dajú vybrať skvelé príklady a návody ako používať software Power BI
v každodennej praxi vo firme. Knihu určite môžem odporúčať najmä v spojení
so školením autora knihy, ktoré postrčí užívateľa software Power BI správnym smerom.

Martin Juran, dátový analytik, KOOPERATIVA a.s.

 

Výborná knižka, presne štruktúrovaná podľa potrieb užívateľa začínajúceho s Power BI. Je napísaná veľmi zrozumiteľným jazykom.

Marcel Mitošinka, DEXIS SLOVAKIA s.r.o.

 

Tak som ju zvedavo očakával a nesklamala. Hneď som si našiel nejaké vylepšenia do mojich modelov. A to som ešte len na jej začiatku 🙂

Peter Kupkovič, Sales Controlling, Messer Tatragas, spol. s r. o.