Kde zohnať dokumentáciu k jazyku DAX

Keď ešte len začínate s PowerPivotom a Power BI, tak je pomerne ťažké si zapamätať, ktorá funkcia čo robila, prípadne ako sa s ňou pracuje. Preto si teraz ukážeme, kde nájdete oficiálnu dokumentáciu k jazyku DAX.

Jazyk DAX je plnohodnotný analytický jazyk, za posledných 10 rokov narástol na niečo cez 300 funkcií, a stále sa rozvíja ďalej. Preto je aj pre skúseného profesionála občas problém spomenúť si, čo presne sa musí zadať do 5. nepovinného parametra funkcie XYZ, aby to spravilo to čo potrebujeme. Preto je dobré vedieť, kde sa nachádza oficiálna dokumentácia k jazyku DAX.

Kde zohnať dokumentáciu k jazyku DAX

Oficiálnu dokumentáciu k jazyku DAX nájdete na tejto stránke:

https://docs.microsoft.com/sk-sk/dax/

Prípadne, ak by odkaz náhodou prestal fungovať, tak zadajte do Googlu výraz “dax language reference” alebo “dax function reference“. Hneď prvý výsledok by mal odkazovať na začiatok dokumentácie:

Kde zohnať dokumentáciu k jazyku DAX

V dokumentácii je popísaná kompletne celá syntax jazyka DAX, plus zoznam všetkých funkcií, usporiadaných do jednotlivých kategórií podľa spôsobu ich použitia. Občas sa môže stať, že sa vám zobrazí dokumentácia preložená strojovým prekladom do slovenčiny či češtiny. V tom prípade je vhodné si to prepnúť na tej webstránke do angličtiny, pretože zo strojového prekladu toho zrovna moc nepochopíte.

Ku každej funkcii si pozorne preštudujte zoznam a typ parametrov, návratový typ, poznámky, prípadne aj jednoduché príklady, ak sú uvedené. Pomôžu vám vo vzájomnom kombinovaní a vnáraní funkcií, pretože nie každá funkcia sa dá použiť dokopy s inou funkciou. Preto si pozrite, čo to vyžaduje na vstupoch aj na výstupe. Vo všeobecnosti môžu funkcie jazyka DAX brať na vstupe hodnoty, stĺpce alebo tabuľky, a na výstupe tiež môžu vracať hodnoty, stĺpce alebo tabuľky. A pri každej funkcii je to inak. Preto tá dokumentácia na webe, v ktorej si tieto informácie ľahko nájdete. A pomocou toho časom zistíte, ktoré kombinácie funkcií idú do seba skladať. Respektíve, ako vykoumať takú kombináciu funkcií, aby to vypočítalo presne to čo potrebujete. Zo začiatku budete potrebovať najmä čas a trpezlivosť, a po čase sa vám to zautomatizuje a pôjde to potom už oveľa ľahšie.

Rôzne verzie jazyka DAX

Potom si dajte ešte pozor na jednu vec – verzia PowerPivotu, s ktorou pracujete. PowerPivot je momentálne už vo svojej akože 5. verzii, a zoznam podporovanej syntaxe aj funkcií sa samozrejme líši medzi jednotlivými verziami. Preto, ak nerobíte v najnovšej verzii PowerPivotu, pre ktorú sa štandardne otvára táto dokumentácia, tak si dajte pozor na to, že nie všetky popisované funkcie fungujú tak, ako sú popísané v dokumentácii. Viaceré funkcie nie sú dostupné v starších verziách PowerPivotu. V minulosti sa dokumentácia dala prepnúť do staršej verzie dokumentácie. Ale od konca roku 2019 táto možnosť už nie je dostupná, a dokumentácia sa zobrazuje už iba pre najnovšiu verziu PowerPivotu.

Ak neviete, ktorú verziu používate, tak si pozrite zoznam všetkých verzií PowerPivotu. Ak neviete, ktorú verziu používate, tak si pozrite zoznam všetkých verzií PowerPivotu.

Takže, takto zoženiete oficiálnu dokumentáciu k jazyku DAX. Nejde o nič svetoborné, ale aj napriek tomu to však veľmi pomôže. Či už v začiatkoch práce s jazykom DAX, alebo keď vám dočasne zlyhá pamäť pri funkcii, ktorú až tak nepoužívate. A takáto externá pamäť sa vždy hodí 🙂