Webinár Správny návrh štruktúry dátového modelu pre Power BI

Dátové modelovanie a návrh štruktúry dátového modelu je to, čo takmer všetci v Power BI a PowerPivote preskakujú. Je to najmä kvôli tom, že jednou zo skvelých vlastností Power BI je to, že si doňho viete natiahnuť ľubovoľné dáta ako tabuľky, prepojiť ich a za pár sekúnd začať analyzovať všetko pokope. Všetko je skvelé až do momentu, keď začneme ťahať do modelu milióny riadkov. Alebo chceme v DAX-e vypočítať pokročilejšie ukazovatele. V takom prípade začne byť Power BI “zrazu” pomalé. A to ani nemusíte mať gigantické objemy údajov. Citeľné spomalenie môže nastať aj vtedy, keď máte v modeli hoci aj 3 tabuľky a v každej len pol milióna riadkov. Najväčšia výhoda Power BI sa zrazu otočí na najväčšiu nevýhodu.

Každý nástroj je totižto postavený nejakým spôsobom. A mal by sa používať tak, ako to zamýšľali jeho tvorcovia. Podľa rôznych prieskumov a štatistík však vraj až 80% dátových analytikov nevie správne navrhnúť štruktúru dátového modelu.

Aj preto som pripravil pre Vás webinár, kde dostanete základy toho, ako sa správne navrhujú a tvoria dátové modely pre Power BI. Ukážeme si aj techniky, ktoré nepoznajú častokrát ani ľudia, ktorí pracujú s databázami 20 rokov a viac. A pokročilejšie techniky som dal do workshopu na budúci mesiac. Pretože keď nemáte dobré základy, podľa ktorých viete vytvárať správne dátové modely, tak nikdy nebudú ani zďaleka také superrýchle, aké sú ich skutočné možnosti. Každý nástroj je stavaný na konkrétny spôsob používania. A tu dostanete seriózne základy toho, ako na to.

Na webinári si ukážeme:

  • Aká je ideálna štruktúra dátového modelu (nielen) pre Power BI,
  • Rozdiely medzi databázami a dátovými modelmi,
  • Mýty a dogmy z databázového sveta, ktoré neplatia v dátových modeloch,
  • Varovné signály, že dátový model je navrhnutý zle,
  • Techniky, ako správne navrhovať bežné dátové modely pre výkon.

Webinár bol ako vždy nabitý praktickými ukážkami, a je dostupný aj záznam z neho, ku ktorému sa môžete dostať po registrácii nižšie. Webinár sa konal online, dňa 31.5.2022.

Trvanie: 2,5 hodiny

Miesto: online cez Zoom

Webinár vedie: Michal Chmelár

Cena: zdarma

Na prístup k záznamu z webinára je potrebná registrácia. Zaregistrujte sa cez tento formulár, aby sme Vám mohli poslať poslať prístupové údaje k záznamu z webináru: