Ako rýchlo prečítať komplikovaný vzorec DAX

Ak ste niekedy napísali komplikovaný vzorec DAX, alebo ak ste zdedili po kolegovi DAX-ovú obludu na pol strany, tak ste si asi ťažko povzdychli, a strávili ďalšiu polovicu dňa lúštením tohto diela. Alebo trieskaním hlavou o stôl, podľa toho čo preferujete viac. Existuje ale voľne dostupná služba, ktorá Vám pomôže naformátovať komplikovaný vzorec DAX do ľahko čitateľnej formy, čo Vám ušetrí množstvo času a zbytočného trápenia. Preto sa na ňu teraz pozrieme.

Tou službou je služba DAX Formatter, nachádzajúca sa na adrese www.daxformatter.com. Jej hlavným účelom je naformátovanie komplikovaného vzorca DAX na ľahko čitateľnú formu – zalomením do viacerých blokov na viacero riadkov, a náležitým odsadením pre ešte ľahšiu čitateľnosť. Používam ju občas aj ja sám – možno ste si všimli v predchádzajúcich článkoch, že v nich používam vzorce naformátované do peknej čitateľnej formy. A práve to je výsledok z DAX Formattera – aby ste sa v tom rýchlejšie vedeli zorientovať, a nemuseli to pol hodiny lúštiť. Náš mozog má totižto silno obmedzenú kapacitu na počet objektov, ktoré dokáže naraz držať vo vedomí, a na všetko ostatné si musí dopomáhať. A naformátovanie a odsadenie zložitého textu na funkčné podbloky je na to úplne ideálne.

Povedzme, že máme takýto DAX-ový vzorec:

=SUMX(RELATEDTABLE(‘Objednávky’); IF(RELATED(‘Regióny'[Krajina])=”United States”; ‘Objednávky'[Cena objednávky]; 0))

Nie je zrovna komplikovaný, ale pre rýchlejšie prečítanie by sa hodilo si ho pekne naformátovať. Otvoríme si teda v prehliadači adresu www.daxformatter.com, čo nám zobrazí približne takúto stránku:

Najprv si v ponuke Separators v hornej časti stránky vyberte, aké oddeľovače parametrov používate vo svojich vzorcoch. Ak máte slovenské alebo české regionálne nastavenia vo Windowsoch, tak vyberte Others (s bodkočiarkou/středníkom), a ak máte americké regionálne nastavenia, tak vyberte možnosť US/UK (s čiarkou). Potom kliknite do tej veľkej oblasti v strede obrazovky, kde je napísané “Make your DAX code easy to read…“, vložte tam text svojho vzorca, a kliknite na tlačítko FORMAT:

Počkajte pár sekúnd, a ak nemáte vo vzorci chybu, tak Vám stránka zobrazí pekne naformátovaný vzorec:

Ak tam máte chybu, tak vzorec opravte. Formátovač sa Vám pokúsi napovedať tým, že ukáže malú šípku v tom mieste, kde si myslí, že máte chybu, aj s chybovou hláškou nižšie:

Po jej oprave sa pokúsi naformátovať vzorec ako je to na obrázku vyššie.

Po naformátovaní vzorca sa Vám zobrazia viaceré tlačítka pod vzorcom. Napr. tlačítko COPY slúži na prekopírovanie vzorca do schránky, aby ste ho takto naformátovaný mohli prilepiť naspäť na pôvodné miesto v PowerPivote či Power BI. A tlačítka NEW a EDIT slúžia na zadanie nového a úpravu už zadaného vzorca. Funkciu ostatných tlačítok si predpokladám už viete domyslieť z ich názvu.

Takže toto je veľmi jednoduchý spôsob, ako zobrať komplikovaný vzorec DAX, a spraviť z nečitateľnej obludy ľahko čitateľnú formu. Túto službu dokonca využívajú aj DAX Studio či PowerPivot Utilities na formátovanie DAX-ových vzorcov. A keď si raz zmeráte čas, koľko dlho by Vám trvalo vylúštiť pôvodný vzorec vs. takýto naformátovaný, tak budete veľmi príjemne prekvapení. Skoro ako svokra z najnovšej reklamy v telke na prací prášok 🙂 Každopádne, toto je veľmi užitočná pomôcka, ktorá šetrí kopec času, a určite by ste o nej mali vedieť. Vďaka nej Váš svet už nikdy nebude to, čo býval, a s DAX-om sa Vám bude robiť oveľa príjemnejšie 🙂