Po dlho odkladanom pôrode Microsoft dnes konečne oficiálne vypustil do sveta SQL Server 2017, a s ním aj novú verziu SSAS Tabularu. Väčšinu noviniek nájdete popísanú v tomto článku, kde som ešte optimisticky dúfal podľa neoficiálnych informácií, že SQL Server 2017 vyjde ešte koncom mája. Nakoniec vyšiel až teraz, a ako satisfakciu Microsoft pridal zopár drobností navyše, na ktoré sa teraz pozrieme.
Čo sa týka edícií a ich limitov, tak tie ostávajú rovnaké ako v SQL Serveri 2016. Tam sa absolútne nič nezmenilo.
Od mája ešte pribudla táto funkcionalita:
- Zdieľané M výrazy
- Po naimportovaní dát dostanete prístup k editoru jazyka M, tak ako ste zvyknutí na to v Power Query alebo Power BI. Vrátane možnosti vytvárať zdieľané dotazy, parametrické dotazy a funkcie jazyka M. Môj tajný sen zo staršieho článku sa splnil, a teda Microsoft naozaj splnil svoj sľub o kompletnej podpore jazyka M vo finálnej verzii SSAS Tabularu 2017:
- Po naimportovaní dát dostanete prístup k editoru jazyka M, tak ako ste zvyknutí na to v Power Query alebo Power BI. Vrátane možnosti vytvárať zdieľané dotazy, parametrické dotazy a funkcie jazyka M. Môj tajný sen zo staršieho článku sa splnil, a teda Microsoft naozaj splnil svoj sľub o kompletnej podpore jazyka M vo finálnej verzii SSAS Tabularu 2017:
- Podpora M transformácií aj pre režim Direct Query
- na jednej strane bombastická funkcia, na druhej som zvedavý, kam až padne výkon takýchto ad-hoc dotazov, keď sa budú robiť popri tom aj transformácie…
- Predvolený mód inštalácie Analysis Services je Tabular
- Čo znamená ďalší klinec do rakvy OLAPu
- SSDT pozná príponu súborov .MSDAX
- Rozšírené DMV s názvom DISCOVER_CALC_DEPENDENCY
- Odteraz vie zobraziť závislosti nielen v tabuľkách v dátovom modeli (keď aktualizujem dáta v tabuľke XY, tak ktoré ostatné tabuľky to ovplyvní), ale aj závislosti v M-kových výrazoch, v pomenovaniach stĺpcov v M-ku a DAX-e, a hromadu ďalších informácií. Čo sa náramne hodí na určovanie stratégie a odhad náročnosti processingu dát pri rôznych scenároch
- Chybové hlášky v slovenčine
- Oficiálne to tam síce nie je, ale keď na ľubovoľný server s Analysis Services nainštalujete slovenský Power BI Desktop (ktorý na pozadí spúšťa SSAS Tabular 2017), tak ten Vám upgradne zdieľané komponenty SSAS na verziu 2017, čo sa prejaví tým, že hoci aj verzia SSAS 2008 Vám zrazu začne vypisovať všetky chybové hlásenia preložené do slovenčiny. Čo je síce pekné, ale skúste niečo vygoogliť podľa chybového hlásenia, ktoré je zrazu v slovenčine, aj na OLAPoch…
- Nová verzia SQL Servera častejšie ako za 3 roky
- …a to pravdepodobne každý rok. Na viacerých US blogoch, napr. u Brenta Ozara, nájdete už označenie SQL Server 2018 pre ďalšiu verziu. Aj keď ten interval ešte nie je oficiálny, tak keď si pozriete roky vydania posledných verzií – 2012, 2014, 2016 a 2017, a spojíte to s oficiálnou informáciou, že SQLko bude vychádzať častejšie, tak z toho vyplýva, že buď bude vychádzať každý rok, alebo častejšie… Necháme sa prekvapiť, čo z toho nakoniec bude.
- Už žiadne Service Packy, update každý mesiac
- ak ste sa báli nainštalovať novú verziu SQL Servera, či nebodaj Vaša spoločnosť povoľovala inštaláciu novej verzie až keď vyšiel SP1, tak je čas pritvrdiť. Service Packy odteraz nebudú. Vôbec. A namiesto toho bude počas prvého roka vychádzať CU (kumulatívny update), a to každý mesiac! Ak mal admin smrť v očiach pred inštaláciou Service Packu, tak bude musieť teraz nasadiť ťažké antidepresíva. Po prvom roku sa dávka strachu zmení na štvrťročnú dávku. Viac info v linku na konci článku.
SQL Server 2017 beží už aj na Linuxe, avšak v poriadne osekanom režime. Zo všetkých služieb tam ide iba databázový engine, Integration Services a SQL Agent, a pár ďalších drobností, a aj to je všetko osekané na kosť. Analysis Services ani Reporting Services tam nie sú, takže SSAS Tabular Vám pobeží stále iba na Windows Serveri.
Takže, náš milovaný SSAS Tabular je konečne okrem Power BI a Azure Analysis Services oficiálne dostupný aj ako on-premise server v rámci produktu SQL Server 2017. A najmä vďaka novinkám ako podpora takmer rovnakých dátových zdrojov ako v Power BI, plus plnej podpore transformácií dát pomocou jazyka M (prebraného z Power Query), je toto prvá verzia, ktorá má potenciál preraziť veľmi rýchlo v oblasti self-service BI. A už niekoľko mesiacov silno odporúčam mojim klientom, aby prešli rovno na verziu 2017, ak chcú používať SSAS Tabular. Pretože, na rozdiel od predchádzajúcich verzií, tento je už celkom dobre odladený miliónmi používateľov Power BI, ktorí možno o tom ani nevedia, takže by malo ísť o celkom podarený release.
Každopádne, pôrod sa úspešne podaril, a ako vždy, k blahoželaniu sa pripája aj vnúčik Jožko s babičkou. Microsoft, ďakujeme, a držíme palce!
Zdroje:
Autor, tréner a expert na PowerPivot, Power BI a jazyk DAX. Založil som tento web, aby som pomohol dostať PowerPivot a Power BI do širšieho povedomia, a aby som ľuďom ukázal, že aj komplexné analytické problémy idú riešiť jednoducho. Po nociach vzývam Majstra Yodu a tajne plánujem ovládnutie vesmíru.