Kniha o Power Query je konečne VONKU!

Tak a je to tu! Dlho očakávaná kniha o Power Query a jazyku M je konečne vonku! A nie je to len taká obyčajná kniha. Keď chcete vedieť viac, tak čítajte ďalej.

Nápad napísať knihu vznikol ešte koncom minulého roku. Nápadov bolo veľa, a chcel som napísať aspoň jednu knihu. Po dlhšom prieskume medzi komunitou okolo Power BI padla voľba nakoniec na Power Query. A keďže sa v Power Query reálne nepohnete ďaleko bez jazyka M, tak sa dostalo aj naňho. Preto sa kniha nakoniec nazýva “Profesionálne Power Query a jazyk M“, a vyzerá takto:

kniha Power Query, predná strana
kniha Power Query, zadná strana

Pôvodne to mal byť projekt na vyplnenie dlhých zimných večerov, rozsahom nie väčší ako moje predchádzajúce knihy. Keď som však postupne prechádzal po jednotlivých témach, testoval ich na svojich zákazníkoch a pozoroval, ako rýchlo to vedia pochopiť, prípadne si to upraviť na svoje potreby, tak som veľmi rýchlo prišiel na to, že to budem musieť spraviť úplne inak. Napríklad taký jazyk M som plánoval pokryť iba základne, prípadne v rámci “pokročilejších” príkladov, čiže podobne, ako sa to zvykne robiť v americkej literatúre. Stále mi tam však niečo nesedelo. Takmer každý jeden skript, ktorý som napísal, či s ktorým som pomáhal svojim zákazníkom, obsahoval niečo, čo buď nebolo pokryté v knihe, alebo to nebolo z toho úplne zrejmé. Ako čas plynul a témy sa rozširovali, tak som sa dostal k tomu, že budem musieť pokryť celý jazyk M, aby sa ho čitatelia vedeli nielen naučiť krok po kroku, ale aby sa aj mali vždy kam obrátiť so svojimi otázkami na konkrétne veci v tomto jazyku. Tak nakoniec vznikla jediná kniha na svete, v ktorej je pokrytý celý jazyk M. Ucelenou formou, vrátane príkladov a vysvetlení.

Druhou nosnou časťou knihy je optimalizácia výkonu Power Query. Každý, kto v ňom už dlhšie pracoval, tak vie, že Power Query vie byť neskutočne pomalé. Zdrojov k tomu, ako Power Query interne funguje, či nebodaj ako ho zoptimalizovať, je na internete až žalostne málo, a množstvo z nich má častokrát aj nesprávne informácie. Takisto aj v oficiálnej dokumentácii nie je o tom skoro vôbec nič. Pri listovaní v americkej literatúre som nenašiel o tom buď vôbec nič, alebo nič aspoň trochu použiteľné. Takže som sa to rozhodol spraviť sám, úplne od začiatku a svojim spôsobom. Štruktúrovanou formou som postupne popísal, ako interne funguje Power Query, vrátane množstva optimalizačných techník, a nedokumentovaných funkcionalít s informáciami priamo od programátorov Power Query v Microsofte. Strávil som takmer všetok svoj voľný čas v marci a apríli prieskumom, testami, benchmarkovaním, tvorivým optimalizovaním skriptov a využívaním interných mechanizmov Power Query na to, aby som oddelil zrno od pliev. Aj tí najznámejší experti na svete totižto mali mnohokrát na svojich stránkach uvedené techniky, ktoré ak aj zafungovali, tak zafungovali iba vo veľmi špecifických prípadoch, alebo na veľmi malých objemoch údajov, ak vôbec. Ja som to chcel spraviť presne opačne. Uviesť to, čo funguje vždy alebo takmer vždy s citeľným zrýchlením aj na veľkých objemoch údajov, a rady na zlepšenie o 20-30% ponechať amatérom. A samozrejme “tipy a triky” nechať kúzelníkom v cirkuse, kam také veci patria. Bolo to ohromné množstvo driny, a nakoniec z toho vznikla suverénne najpodrobnejšia, najodbornejšia a najrozsiahlejšia kapitola na svete o optimalizácii výkonu Power Query a jazyka M. S desiatkami optimalizačných techník, vrátane mnohých na ktoré som počas svojej praxe prišiel sám a ktoré nikde inde nenájdete, vysvetlených na konkrétnych príkladoch. Aby ste vedeli nielen to, ako niečo spraviť, ale aj pochopiť a zdôvodniť, prečo to zafungovalo, či aký to má potenciál zafungovať v obdobných prípadoch aj na vašich údajoch.

Kniha sa však nevenuje iba optimalizácii výkonu a jazyku M. Je určená aj pre tých, ktorí ešte len začínajú s Power Query. Prvá kapitola sa stručne venuje základom v Power Query, a tretia kapitola praktickým technikám na každodenné použitie. Štvrtá kapitola sa venuje načítavaniu údajov cez rôzne API, aby ste si pomocou Power Query vedeli vytiahnuť údaje z takmer ľubovoľného systému či dátového zdroja. Všetko je však spolu prepojené, a jedno bez druhého častokrát nespravíte, alebo to nespravíte dobre. Preto je kniha zostavená ako ucelené dielo, ktoré vám má umožniť naučiť sa pracovať s Power Query a pochopiť ho po všetkých stránkach.

Chcem sa týmto poďakovať všetkým, ktorí prispeli svojím časom alebo ochotou k vydaniu tejto knihy. A komunite okolo tohto blogu za všetky otázky a výzvy, ktoré mi dávali na školeniach, konzultáciách, a počas celej histórie tohto blogu. Na základe ktorých je kniha napísaná oveľa praktickejšie a z obsahovej stránky kvalitnejšie, ako keby som ju písal len tak sám.

Touto knihou začína nová éra na česko-slovenskej scéne Power BI a Excelu. Moja prvá kniha o Power BI pred 5 rokmi spôsobila prudké rozšírenie Power BI a jeho podkladových technológií, ako napríklad PowerPivot či jazyk DAX. Teraz som svoju vraj vysokú latku zdvihol ešte vyššie, a rozhodol som sa ešte lepším spôsobom podporiť aj Power Query, ktorému sa paradoxne nedostáva toľko pozornosti, aj keď vie nesmiernym spôsobom uľahčiť následnú analytiku a reporting. Vytvoril som naozaj výnimočnú knihu, aká tu ešte nebola, a tak skoro ani nebude. Písanie knihy nakoniec trvalo 6 mesiacov, po skrátení vyšla na presných okrúhlych 700 strán, a má potenciál spôsobiť podobnú revolúciu, aká sa udiala pred pár rokmi s Power BI. Ak sa chcete naučiť Power Query a jazyk M na naozaj serióznej úrovni, tak lepšiu knihu nenájdete. S bonusom, že sa nemusíte prelúskavať cez anglické frázy, a máte túto knihu v našej ľubozvučnej slovenčine.

Kniha je v predaji odo dnes, a dá sa objednať iba na tejto stránke. Nájdete tam zároveň všetky informácie o knihe, vrátane obsahu a ukážky knihy. Ak to myslíte s Power Query naozaj vážne, tak táto kniha je pre vás. A ja budem rád, keď sa aj s pomocou tejto knihy naučíte Power Query aj s jazykom M.