Otázky a odpovede ku knihe Profesionálne Power Query a jazyk M

V rámci spriadania plánov na ovládnutie vesmíru ma napadlo, že by nebolo od veci spraviť zoznam najčastejších otázok a odpovedí ku knihe. Veď nie všetci ma poznáte, a takisto sa dosť často opakuje určitý okruh otázok. Preto som vám ich sem spísal, nech nemusíte čakať na to, kým vám odpoviem na e-maily 🙂

Kto je autorom knihy?

Autorom je autor tohto blogu – Michal Chmelár, popredný česko-slovenský expert na jazyky DAX a M, Power Query, PowerPivot a Power BI. Viac info na tejto stránke.

Je kniha naozaj v slovenčine?

Áno, je kompletne celá v slovenčine. Poctivo napísaná od začiatku až do konca, v jednom z najlepších jazykov na svete 🙂

Mluvím česky. Bude tato kniha i pro mně?

No přeci jó 🙂 Knihu predávame aj do ČR, a už si ju odtiaľ aj objednali viacerí zákazníci a pochvaľujú si ju. V ČR robievam školenia a konzultácie už viac ako 10 rokov, a zatiaľ s mojou slovenčinou nemal nikto problém.

Ide o oficiálnu publikáciu k Power Query?

Nie, ide o nezávislú publikáciu. S povolením od spoločnosti Microsoft. Preto aj tie vety v tiráži knihy.

Viem si len z knihy dostatočne naštudovať túto problematiku bez predchádzajúcich skúseností?

Áno, aj z knihy sa dá celkom slušne naučiť problematika Power Query. Bude Vám to síce trvať trochu dlhšie ako keby ste boli napr. na kurze, ale ak máte čas a chuť, tak sa to dá v pohode zvládnuť.

Potrebujem mať nejaké skúsenosti alebo vedomosti na zvládnutie knihy?

Nie, nepotrebujete na to mať žiadne predchádzajúce skúsenosti. Stačí vedieť spustiť si Excel alebo Power BI Desktop, a zvyšok Vás už naučí kniha krok po kroku 🙂

Musím prečítať všetkých 700 strán? Kto má na to čas?

Závisí to na vás, ako sa chcete naučiť Power Query. Keď sa chcete naučiť iba jednoduché načítanie a spracovanie údajov, tak vám možno bude stačiť aj prvá kapitola. Ak sa však nechcete zaseknúť pri prvých problémoch, a radšej chcete sebavedomo pracovať s Power Query a jazykom M, tak sa odporúča naštudovať si úplne celú knihu.

Kde všade viem využiť túto knihu?

Knihu viete využiť pre Power Query v Power BI, v Exceli, v Power Query Online, v SSAS Tabulare, v cloudových Azure Analysis Services, v Power Automate, v databáze Dataverse, Power Apps, MS Teams, MS Dynamics, či v iných klonoch Power Query. Čiže všade tam, kde sa používa technológia Power Query na načítanie a spracovanie údajov.

Môžem vidieť obsah knihy predtým, ako si ju kúpim?

Áno, nájdete ho v našom sprievodcovi knihou po galaxii 🙂

Aká ťažká je kniha?

Presne 1187 gramov. Akurát do kabelky, hehe 🙂

Je kniha vytlačená kvalitne? Nerozpadne sa mi pri čítaní?

To si píšte, že je vytlačená kvalitne. Je vytlačená na 80-gramovom premium papieri, čisto bielej farby, zviazaná do pevnej lepenej väzby, v plnofarebnom laminovanom obale. Väzba aj obal z prvého exempláru predchádzajúcej knihy, ktorá bola vytlačená a zviazaná identickou technológiou, bola v rovnakom stave aj po 5 rokoch. Len veľmi málo kníh používa takýto kvalitný papier a odolnú väzbu. To sa odrazilo aj na oveľa väčších nákladoch pri tlači. Chcel som však pre vás to najlepšie, takže som zvolil tú naj možnosť. Nevydrží to síce plamene a spev Justina Biebera, ale ak s tým nebudete pravidelne mlátiť kolegu po hlave, tak by mala vydržať dosť dlhý čas.

Predáva sa kniha aj v kníhkupectvách?

Nie, a zatiaľ sa to ani neplánuje. Keďže kníhkupectvá chcú 60-90% z ceny, a platiť všetky poplatky vrátane poštovného, tak to tak skoro ani nebude. To by som musel byť charita, aby som ju mohol predávať so stratou… Ak niekto viete vybaviť lepšie podmienky, môžem o tom pouvažovať.

Je možný aj osobný odber?

Nie.

Ako rýchlo mi bude doručená kniha?

Knihu dostanete zvyčajne do 2-3 pracovných dní od zadania objednávky, a to v rámci celej SR aj ČR. V prípade platby prevodom sa táto doba počíta odo dňa prijatia platby.

Je možná platba kartou?

Áno, je možná platba všetkými platobnými kartami, okrem kariet American Express.

V akej mene budeme platiť, ak si dáme poslať knihu do ČR na dobierku?

Dobierku budete platiť kuriérovi v českých korunách. Sumu prepočíta kuriér podľa aktuálneho kurzu EUR:CZK.

Plánuje sa aj elektronická verzia?

Nie.

Je kniha dostupná aj pre fyzické osoby?

Áno, kniha je dostupná pre všetkých.

V ktorom vydavateľstve vyšla táto kniha?

V mojom vlastnom – Smart People, s.r.o.. Nechcel som byť závislý od tretej strany, ktorá by knižku zosekala na 200 strán a menej, a obmedzovala ma kadejakými nezmyslami, lebo je to vraj v brandži zvykom. A v neposlednom rade sa mi nechcelo hľadať niekoho, kto to vydá, a potom rok čakať na vydanie, pretože za rok by som mohol prepisovať knihu znova, pri tom tempe, akým sa veci menia v Power Query. Ušetrený čas som venoval radšej poriadnemu napísaniu knihy.

Prečo ste napísali knihu, keď už existuje kopa kníh v angličtine?

Pretože som chcel byť miliardár, kúpiť si vilu v Karibiku a následne ovládnuť vesmír. A potom spáchať svätý džihád a dostať po smrti za odmenu 100 panien od Alaha. Neoficiálne sa ale vraví, že som ju napísal jednoducho preto, lebo ma to baví. Tak som to spravil.

Vystupujete na IT konferenciách a podujatiach?

Vystupujem iba občas, a to buď na vlastných podujatiach, alebo iba tam, kam ma zavolajú. Nasilu sa všade tlačiť nebudem. Akékoľvek návrhy na spoluprácu sú však vítané. Na ne-IT konferenciách som už zvládol prednášať pre publiká až do 400 účastníkov, takže skúseností je hromada.

Dá sa kniha použiť ako ťažítko pod dvere?

Áno, ak máte také tie ľahké papundeklové dvere. Masív to ale už asi neudrží. Výborne sa však hodí aj pod monitor, či ako podložka pod manželku/priateľku, ak je o 5 cm nižšia. Možností využitia sú široké.

Chcem objednať väčšie množstvo kníh, ale objednávkový formulár ma nepustí ďalej. Čo s tým?

Ozvite sa nám cez niektorý z kontaktov a situáciu doriešime.

Nenašli ste tu odpoveď na Vašu otázku?

Spýtajte sa ma mailom na info@powerpivot.sk. Náš intergalaktický zákaznícky servis sa Vám bude venovať.

A čož takhle dát si špenát?

Výborný nápad, idem na to 😀