Nahradí Power Query PowerPivot?

Prednedávnom som sa stretol s jednou zaujímavou historkou u jedného z klientov. Boli totiž na jednom školení u jednej nemenovanej školiacej spoločnosti, kde im lektor povedal, že PowerPivot končí, a že ho nahradí Power Query. Tí, čo už čítate tento blog nejaký ten mesiac, viete, že ide o maximálny blud, ktorý ani omylom nemôže byť založený na oficiálnych informáciách. A ak náhodou neviete prečo, tak čítajte ďalej.

V prvom rade ide o absolútne nepochopenie oboch nástrojov, a v druhom rade o ničím nepodložený názor jednej osoby, ktorá sa tvári ako odborník. A aj takéto zážitky potom odradzujú veľa ľudí od toho, aby išli na školenie, a radšej sa to krkolomne snažia naučiť sami. A keďže som podobných historiek zažil sám na vlastnej koži relatívne dosť, a tiež ma to odrádzalo do návštevy školení, tak aj takéto veci boli dôvodom pre to, prečo som založil tento blog. Fakty si treba proste overovať, najmä keď ich učíte pre ostatných. Preto teraz v skratke fakty.

Power Query je nástroj na prípravu dát. Dokáže dať dokopy dáta z viacerých dátových zdrojov, transformovať ich do výslednej podoby, a dokonca robiť jednoduché výpočty. Na to je stavaný, a je v tom naozaj dobrý. Nedokáže však robiť pokročilé výpočty, alebo len za cenu veľmi zložitých a siahodlhých postupov. A už vôbec sa nehodí na analýzu väčšieho množstva dát, lebo je dosť pomalý. Nie je sa čomu diviť, nie je na to stavaný. Skúste si dať zosumarizovať povedzme 50 miliónov riadkov v Power Query a v PowerPivote, a hneď uvidíte rozdiel. OK, tak v prípade Power Query nie tak hneď, lebo bude potrebné počkať asi pár minút kým to dokončí…

PowerPivot je nástroj na analýzu dát. Vie pracovať bleskurýchlo až s miliardami riadkov dát, a je stavaný na extra rýchle analytické výpočty, vrátane pokročilej analytiky. Na to potrebuje mať pripravené dáta v konkrétnej štruktúre, s ktorou vie pomôcť napr. Power Query alebo iný ETL nástroj. Je však nešikovný na prípravu a pokročilejšie transformácie dát, lebo – čuduj sa svete – bol stavaný na čo najrýchlejšiu analytiku.

Oba nástroje sa teda vzájomne dopĺňajú, pretože jeden pripravuje dáta, druhý ich analyzuje. Zároveň oba sú aktívne vyvíjané, či už v rámci excelovských doplnkov, SSAS Tabular či Power BI. A keď si pozriete zoznam noviniek za posledný rok, tak PowerPivot v rámci Power BI dostal počas roka oveľa viac noviniek ako Power Query. Takže ani omylom nehrozí, že by PowerPivot končil. A už vôbec nie, že by jeden nástroj nahradzoval druhý. Je to ako keby ste chceli nahradiť ihlu kladivom, alebo vyhrať závody superšportov na traktore – základné veci ešte nejak pôjdu, ale po chvíli veľmi rýchlo skončíte.

Takže vzdelávajte sa ďalej, a fungujte s overenými faktami. Lebo potom vás ani takýto názor nezaskočí. A ak máte podobnú historku, tak ju napíšte dole do komentárov 🙂

2 komentárov k “Nahradí Power Query PowerPivot?

  • 24. apríla 2018 at 15:01
    Permalink

    Chcel by som sa spytat, ci mate odtestovane, co je rychlejsie pri querovani OLAP kociek (cez MDX). Power Pivot, ci Power Query?

    • 25. apríla 2018 at 16:51
      Permalink

      Dobrý deň, nemám to otestované, ale myslím si, že v prípade ručného napísania MDX dotazu by to malo byť zhruba rovnako rýchle.

Komentáre sú uzavreté.