Excel 2019 pobeží iba na Windows 10

Microsoft pred pár týždňami oznámil, že nový Office 2019 pobeží už len na Windows 10. Z čoho vyplýva, že aj nový Excel 2019 pobeží iba na tomto systéme, ktorý sa zatiaľ v podnikovom prostredí ešte veľmi nepresadil. Čo od toho môžeme očakávať?

Office 2019 bol ohlásený už minulý rok, s predbežným dátumom vydania v 2. polovici tohto roka. Naplnil tak dlhoročnú stratégiu Microsoftu vydávať novú verziu balíka každé 3 roky. Čo je však kontroverzné, je povinnosť prejsť na Windows 10. Dôvody Microsoft nezverejnil, ale keď zoberieme do úvahy, že veľké firmy ešte stále bežia na Windows 7, ktorý má byť Microsoftom plne podporovaný ešte 2 roky, tak je to dosť zarážajúca podmienka. Najmä keď Office patrí medzi kancelárske aplikácie, ktoré vo väčšine prípadov využívajú minimum funkcií operačného systému, a beží aj na Macoch, ktoré nemajú s Windowsami absolútne nič spoločné. Trochu som pátral po neoficiálnych dôvodoch, a našiel som tieto:

1) Microsoft chce rozšíriť používanie Windows 10 aj do veľkých firiem. To dáva celkom zmysel, najmä keď ich CEO ohlásil niekedy v dobe jeho vydania cieľ mať Windows 10 aspoň na miliarde zariadení.

2) Používanie nových inštrukcií moderných procesorov. Napr. v novom PowerPivote. Toto je čistá špekulácia, ale možno aj dôvod, prečo nejde PowerPivot v Exceli pre Macy. Procesory z posledných rokov totižto majú perfektné nové inštrukcie pre rýchle spracovanie kvanta dát. A možno sa s ich podporou vo Windows 7 už neplánuje, tak ako Microsoft prednedávnom ukončil podporu procesorov Intel po generácii Skylake. To by potom tiež dávalo zmysel. Kto vie.

3) Microsoft si chce zjednodušiť vývoj a podporu Officu, aby nemuseli vynakladať toľko úsilia na vývoj a testovanie na veľkom množstve rôznych verzií a konfigurácií Windowsov, a presunúť úsilie do inej, produktívnejšej oblasti. Čo tiež dáva zmysel pri tom, že programátorov je už nejaké to desaťročie extrémny nedostatok.

Každopádne, vo všetkých prípadoch ide o neoficiálne špekulácie. A dokým to Microsoft nepotvrdí, tak to berte s veľkou rezervou.

A čo bude nové v Office, resp. čo bude obsahovať nový Excel 2019? Nikto zatiaľ presne nevie. Microsoft zatiaľ vydal iba všeobecné prehlásenie, z ktorého nie sú zjavné konkrétne technologické novinky. Prisľúbili však zverejniť ich kompletný zoznam spolu s uvoľnením preview verzie niekedy v polovici tohto roka. Takže si počkáme. A možno ich dovtedy prejde tento nápad s Windows 10, a uvoľnia ho aj pre Windows 7 a 8 🙂

Aktualizácia 29.9.2018: Nový Office 2019 je vonku.

Zdroj:

https://blogs.technet.microsoft.com/windowsitpro/2018/02/01/changes-to-office-and-windows-servicing-and-support/

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.