Nový Office 2019 – a nulové novinky v PowerPivote

Pred pár dňami vyšiel nový Office 2019, v ktorom mala byť hromada noviniek, na ktoré som sa už tešil ako blcha. Predvčerom sa mi u jedného klienta naskytla možnosť si ho vyskúšať, pretože k bežným zákazníkom sa dostane až o niekoľko týždňov. A ako vlastník Office 2016 som zažil veľké sklamanie. Najmä ak sa bavíme o PowerPivote a Power Query, ktoré sú propagované medzi hlavnými novinkami na všetkých ostatných amerických blogoch.

Office 2019 je iba Office 2016 s prerazeným číslom a zopár nepodstatnými zmenami. Nádielka novej funkcionality, ako sa všade tvrdí, sa nikde nekoná. Najprv som si myslel, že máme k dispozícii len nejaký fake Office. Bol však stiahnutý priamo zo serverov MS.

Je síce pravda, že od Officu 2019 a májového vydania Office 365 je PowerPivot dostupný vo všetkých Exceloch. To ma však ako vlastníka Office 2016 Professional zrovna nezaujíma. Kto chcel PowerPivot, vedel si ho dokúpiť v samostatnom Exceli za 100 eur aj doteraz. Takže investovať len kvôli tomu do novej verzie sa určite neoplatí.

Tak som najprv hľadal v oficiálnej dokumentácii zoznam zmien. Lenže o Office 2019 nie je na webe MS takmer žiadna zmienka okrem zopár stránok. Nechcel som tomu uveriť, takže som potom skúšal sám nájsť zmeny v PowerPivote. Na prvý pohľad vyzerá PowerPivot stále rovnako:

Tak som postupne prechádzal všetku funkcionalitu PowerPivotu, tlačítka, daxové funkcie a pod., a porovnával ju s verziou v Exceli 2016. Po vyše hodine hľadania som predsa len našiel jedinú “obrovskú” zmenu – okno, ktoré sa používa na nastavenie prepojení medzi tabuľkami, vyzeralo v Exceli 2016 takto:

…a v Exceli 2019 vyzerá takto:

Úžasná technologická zmena, ktorá určite stála nemalé prostriedky a mnoho vývojového času… Najmä keď to isté okno v Power BI Desktope vyzerá už 3 roky takto:

Do PowerPivotu v Exceli teda nedali absolútne žiadne zmeny. DAX je stále na úrovni roku 2015, a nie novší. Minimálne by som očakával dobehnutie funkcionality na rovnakú alebo max. pár mesiacov staršiu verziu, ako je v Power BI Desktope či SSAS Tabulare. Som zvedavý, ako užívateľom budú vysvetľovať, že kopa funkcií jazyka DAX, ktorá je spomenutá v oficiálnej dokumentácii, nefunguje s najnovším Excelom…

Takisto ešte stále nie je aktivovaná možnosť obojsmerných prepojení, či vypočítaných tabuliek priamo v dátovom modeli. Existuje síce náhradné riešenie ešte z čias Excelu 2013, pomocou ktorého sa to dá obísť cez Excel, ale ten je na veľké dáta vhodný asi ako moja babička na wrestling… Je to mimoriadne podivuhodné, že to tam stále nie je, aj keď už v Exceli 2016 to ten PowerPivot interne technologicky vedel spraviť (a išlo to tam dokonca aj nahackovať).

Čo sa týka Power Query, tak zmeny dobehli len funkcionalitu na aktuálnu verziu v Office 2016, resp. na verziu doplnku pre Excel 2013, ktorý si viete stiahnuť zadarmo. Plus toto je rozdiel medzi lištou Údaje v Exceli 2016 vs. 2019 (najprv je 2016, pod ním obrázok z 2019):

Čiže len odstránili pár ikoniek zo začiatku lišty, a premenovali 2 tlačítka. Bravo… Je síce chvályhodné, že týmto sa viac ľudí dozvie o Power Query, a zjednoduší sa im príprava dát. Ale opäť – nejde o žiadnu funkčnú novinku, ktorá sa dá použiť v práci na zdôvodnenie kúpy nového Officu.

Power View zostal tiež bezo zmeny, vo svojej archaickej verzii z Excelu 2013…

Takže zmeny v PowerPivote aj v Power Query sú de facto nulové, a vôbec sa neoplatí kupovať novú verziu Officu len kvôli Power doplnkom. Jedine že by ste chceli mať niektoré z iných funkcionalít, ako napr. rýchlejší VLOOKUP, či nové excelovské funkcie (napr. distinct count). Prípadne vlastné excelovské funkcie vytvorené v Javascripte.

Takisto nie je dostupná podpora vizuálov Power BI v Exceli, ako bolo propagované v máji tohto roka. Ani v Office 2019, a ani Office 365. Insider Preview pre Office 365 nepočítam, pretože odtiaľ je minimálne ešte niekoľko mesačná cesta, kým to bude dokončené. A keďže klasické verzie Office, a teda aj Office 2019, nepridávajú funkčné novinky od ich vydania, iba záplaty existujúcej funkcionality, tak v Office 2019 ani toto už nebude. Jedine že by sa v MS nad nami zľutovali, a dali to tam neskôr.

Nikde som ani nenašiel možnosť publikovania z Excelu do cloudu Power BI, ako bolo spomínané medzi oficiálnymi novinkami na konferencii MS Ignite. Pravdepodobne treba doinštalovať príslušný doplnok, ako tomu bolo v predošlých verziách Excelu. To sa ale za novinku považovať nedá.

Taktiež sa potvrdilo nepríjemné obmedzenie, že nový Office vyžaduje Windows 10. To je celkom pochopiteľné, pretože napr. Windows 7 je už 9 rokov starý operačný systém, aj keď stále spoľahlivý. Ale pre MS je jednoduchšie podporovať čím menšie množstvo verzií OS, takže týmto chcú asi presadiť väčšie nasadenie Windows 10 vo firmách, kde ešte stále dominuje Windows 7. Otázna je ale požiadavka na serverové edície Windows – nový Office 2019 nebeží na Windows Serveri 2016 – čo je len Windows 10 doplnený o serverové komponenty – ale až na Windows Serveri 2019. Čiže ak máte plne aktualizovaný Windows Server 2016, ktorý je identický z technologického hľadiska ako plne aktualizovaný Windows 10, tak máte smolu. Musíte kúpiť aj nový Windows Server, ak chcete mať aj na serveri nový Office.

Na záver ešte jedna perla – screenshot z aktuálnej verzie Excelu 2016 Professional vs. z testovanej verzie Excelu 2019 Professional Plus:

Interná verzia oboch je identická (1808), a verzia zostavenia je v Exceli 2019 dokonca mierne nižšia. Nuž, keď sa darí…

Ak by MS predsa len pridal nejaké nové funkcie, ktoré mi unikli, alebo ktoré sa tam objavia na poslednú chvíľu, tak napíšte dole do komentárov. Vyskúšam ich, a aktualizujem potom tento článok. Dovtedy sa skôr oplatí kúpiť predplatné Office 365, lebo tam sú naozaj dostupné novinky. A nemusíte na ne čakať ďalšie 3 roky.

Aktualizácia 10.10.2018: Microsoft už zdokumentoval všetky novinky v PowerPivote aj Power Query v Exceli 2019. Zoznam je… biedny:

https://support.office.com/en-us/article/what-s-new-in-excel-2019-for-windows-5a201203-1155-4055-82a5-82bf0994631f   (rozbaľte si príslušnú časť pre PowerPivot, Power Query a Power BI)

V podstate to, o čom som písal v tomto článku, so zopár kozmetickými úpravami. Reálne je to však rovnaký PowerPivot, aký bol v Exceli 2016 už v roku 2015. Žiadne nové DAX-ové funkcie, žiadne nové typy prepojení medzi tabuľkami, a dokonca stále ešte ani nezapnuté všetko, čo zvládal PowerPivot v Power BI už pred vyše 3 rokmi…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.