Kniha Power BI, PowerPivot a jazyk DAX – už čoskoro

Tak a je to tu. Po dlhom presviedčaní som sa rozhodol, že vydám knihu o Power BI, PowerPivote a jazyku DAX. A ako inak – v slovenčine. Bude to vôbec prvá kniha Power BI v slovenčine. A ak chcete vedieť viac, tak čítajte ďalej.

Aktualizácia 11.4.2018: aktuálny priebeh písania knihy je popísaný v tomto článku.

Aktualizácia 17.5.2018: Kniha je už vonku. Viac info na tejto stránke.

PowerPivot pred pár rokmi prevrátil svet analytiky naruby, a Power BI rúca kompletne všetky zabehnuté postupy v Business Intelligence. Sú to úžasné nástroje, s ktorými sa dajú robiť neskutočné veci. A najmä umožňujú robiť veci rýchlo a jednoducho. Sú tu s nami už nejaký ten rok, a aj napriek tomu, že sú v slovenčine, tak takmer všetky informácie pre našinca o nich sú len v angličtine. S výnimkou tohto blogu 🙂 Preto som sa rozhodol, že spravím svojim čitateľom radosť, a napíšem o nich knihu, v našej krásnej írečitej slovenčine.

Kniha Power BI, PowerPivot a jazyk DAX sa bude venovať najmä stavbe dátového modelu, jazyku DAX, čiastočne aj Power Query a reportingu v Power BI. Nebude obsahovať zbytočnosti typu ako nainštalovať PowerPivot či Power BI Desktop, či ako naformátovať bunky v tabuľke, pretože to by bol len balast, ktorým by som zbytočne zapratal kopec strán, a ktorý zrovna nepotrebuje návody. Takto by som to asi ani nikdy nedokončil, a zároveň si vážim čas svojich čitateľov, takže budem písať stručne. A tí, čo ma už poznáte, tak viete, že bude naozaj nabitá bezkonkurenčným obsahom 🙂

Predpokladaný dátum vydania knihy Power BI a PowerPivot bude koncom marca až apríl 2018, podľa toho ako sa to bude vyvíjať. Sám ešte neviem úplne všetky témy, ktoré by som mal pokryť, no nemienim kopírovať anglické knižky, ktoré takmer nikdy nemajú vhodnú metodickú štruktúru pre nás. Takže ak máte nápady, čo by ste tam chceli vidieť, tak píšte do komentárov pod článkom. Budem Vám za to veľmi vďačný. Bude to síce hromada práce, ale verím, že to bude stáť za to. Držte mi palce!

Kniha Power BI, PowerPivot a jazyk DAX je zároveň otvorená na predobjednávky. Pre viac info mi napíšte cez kontaktnú stránku.

Váš powerpivotí Jedi master,

Michal

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.