Novinky v PowerPivote v Office 2016

Office 2016 vyšiel už pred 2 mesiacmi, a z pohľadu PowerPivotu v Exceli priniesol dosť zásadných noviniek. Microsoft tým dáva najavo, že PowerPivot je aktívne vyvíjaný nástroj, ktorý tu s nami bude ešte veľmi dlhú dobu, a že toto je smer, ktorým sa bude uberať klasická analytika v budúcich rokoch.

Tu sú najzaujímavejšie novinky, ktoré momentálne nájdete v Exceli 2016.

Dostupnosť v Office 2016 Professional

PowerPivot je konečne dostupný aj v edícii Professional! Toto je super správa, a určite to pomôže k lepšiemu rozšíreniu PowerPivotu vo firmách. Kompletný zoznam edícií verzie 2016, v ktorých sa PowerPivot nachádza, nájdete v tomto článku.

Pohodlnejšie zapnutie PowerPivotu v Exceli

PowerPivot ide teraz zapnúť o niečo ľahšie. Stačí ísť v Exceli do záložky Údaje a tam kliknúť na Spravovať dátový model:

ppivot_novinky2016_1b

Následne na Vás vyskočí okno s potvrdením povolenia PowerPivotu:

ppivot_novinky2016_2

Po kliknutí na Povoliť sa povolí a rovno aj otvorí okno PowerPivotu. Nie je to síce ultra namakaná funkcionalita, ale na druhej strane aspoň trochu urýchli zapínanie PowerPivotu.

Vyhľadávanie v ponuke kontingenčnej tabuľky

Toto je extrémne praktické zlepšenie, ktorá Vám ušetrí množstvo času. Ak ste totiž už pracovali s PowerPivotom aspoň niekoľko dní, tak ponuka kontingenčky rástla spolu s Vašou kreativitou. A keď ste chceli rýchlo nájsť nejaký konkrétny stĺpec alebo merítko do analýzy, tak ste si museli pamätať, do ktorej tabuľky ste ho dali, a kde tam približne je. A to je v roku 2015 už dosť absurdné, keď človek musí ručne hľadať niečo, čo vie počítač nájsť v zlomku sekundy 🙂 Vlastne, táto funkcionalita bola prítomná už v Exceli 2010, ale niekto príliš inteligentný v MS rozhodol o tom, že to vo verzii 2013 už nebude… Našťastie im to docvaklo už teraz, že to vyhľadávanie nebolo zbytočné, a že ho majú vrátiť späť. Takže, vyhľadávanie, vitaj späť 🙂

ppivot_novinky2016_3  ppivot_novinky2016_3b

Podpora vzťahov M:N medzi tabuľkami

V momentálne situácii by bolo lepšie povedať – príprava na podporu vzťahov M:N medzi tabuľkami. Zatiaľ čo už PowerPivot v Power BI obsahuje podporu M:N vzťahov, excelovský PowerPivot má na to spravenú ešte len prípravu. Takže zrejme sa to plánuje pridať v blízkej budúcnosti, keď to užívatelia Power BI dostatočne vytestujú 🙂 Táto funkcionalita tam už chýbala ako soľ pre pokročilejšiu analytiku, ako napr. spracovanie prieskumov alebo analýza nákupného košíka. Doteraz sa to muselo riešiť náhradou cez DAX, a odteraz to pôjde spraviť jednoduchou zmenou smeru filtra na obojsmerný filter (doteraz boli v PowerPivote len jednosmerné). Vďaka tomu nám v ďalekej budúcnosti z pokročilého kurzu PowerPivotu vypadne pravdepodobne jedno zaujímavé cvičenie, ale zatiaľ ho tam nechávame, dokým sa Excel 2016 nerozšíri trochu viac 🙂 Takto momentálne vyzerá príprava v okne Spravovať vzťahy v Exceli 2016:

ppivot_novinky2016_4

Čitateľnejšie dátové zobrazenie

V dátovom zobrazení pribudla hrubšia čiara po každom 4. riadku v tabuľke. Opäť, nejedná sa o prelomovú funkcionalitu, ale skôr spríjemní navigáciu v tabuľke, či napr. počítanie blokov riadkov:

ppivot_novinky2016_5

Zlepšené diagramové zobrazenie

Diagramové zobrazenie prebralo štýl zobrazovania tabuliek z Power BI. Podstatne sa tým zlepšila čitateľnosť dátového modelu pre nedatabázistov, pretože doterajší štýl zobrazovania vzťahov mýlil takmer každého užívateľa, že ktorá strana vzťahu je číselník a ktorá nie (aj keď to bolo podľa štandardu v databázovom modelovaní). Po novom to vyzerá takto:

ppivot_novinky2016_6

Všimnite si, že teraz na jednom konci vzťahu zobrazuje “1”, a na druhom konci vzťahu hviezdičku. Takto je hneď jasné, že tam, kde je “1”, je napojený číselník, a tam, kde je hviezdička, je napojená dátová tabuľka. Takisto si všimnite malú šípku v strede prepojovacej čiary – ide o smer filtra v rámci prípravy na M:N vzťahy medzi tabuľkami. Zatiaľ to zmeniť nemôžete, ale v blízkej budúcnosti to už túžobne očakávame 🙂

Automatické vytvorenie dátumovej tabuľky

Ak ste už používali funkcie Time Intelligence v DAXe, tak viete, že tieto funkcie potrebujú dátumovú tabuľku. Lenže ak Vám ju nikto neposkytol, zvyčajne ste museli hľadať nejaké prácnejšie riešenie, ako ju vytvoriť a dostať do modelu. Teraz to ale Microsoft pridal priamo do ponuky PowerPivotu. Keď prejdete v menu PowerPivotu na záložku Návrh, kliknite na tlačidlo Tabuľka dátumov, a tam na Nová:

ppivot_novinky2016_7

Vytvorí sa Vám v modeli nová tabuľka s “nejakým” dátumovým rozsahom, ktorý môžete cez to isté menu neskôr zmeniť. Ten “nejaký” dátumový stĺpec by sa mal automaticky generovať ako rozsah z minimálneho a maximálneho dátumu vo Vašom dátovom modeli, ale nie vždy to PowerPivot odhadne správne. Okrem dátumového stĺpca Vám tam ešte pridá rok, mesiac, deň, a pár ďalších užitočných stĺpcov. Takže super, odteraz už nemusíte dolovať a nastavovať dátumovú tabuľku, a následne ju udržovať, pretože toto tlačítko to spraví za Vás.

Vyfarbovanie v editore vzorcov

Po dlhom čakaní pribudlo taktiež vyfarbovanie vzorcov na spôsob Excelu, aby ste sa v nich nestratili:

ppivot_novinky2016_7b

Nové funkcie v DAXe

Do DAXu pribudlo 25 nových funkcií! Ich plný zoznam a dokumentáciu nájdete na tomto odkaze. Chystá sa ale ešte viac funkcií začiatkom roka 2016, v rámci vydania SQL Serveru 2016 a jeho tabulárnych Analysis Services, a podľa tohto odkazu pribudne vraj až 59 nových funkcií, medzi ktorými je už tých 25 predchádzajúcich. A keďže tabulárne Analysis Services a PowerPivot majú presne to isté výpočtové jadro, v priebehu budúceho roka sa dočkáme týchto funkcií aj v PowerPivote 🙂

Premenné v DAXe

Toto je obrovská novinka, ktorá zásadným spôsobom vylepší rýchlosť počítania vzorcov, a takisto zlepší ich čitateľnosť. Premenné pribudli do DAXu kvôli tomu, aby ste si – rovnako ako v programovacích jazykoch – mohli uložiť hodnotu nejakého vzorca do premennej, a túto premennú následne využili na viacerých miestach. Napr., keď ste predtým chceli robiť dynamickú segmentáciu produktov do kategórií podľa ich obratu, spravili ste takýto vypočítaný stĺpec:

=CALCULATE(VALUES(Kategorie[Kategoria]); FILTER(Kategorie; EARLIER([Obrat za produkt]) >= Kategorie[Od] && EARLIER([Obrat za produkt]) <= Kategorie[Do]))

Po novom to ale ide zjednodušiť premennými:

ppivot_novinky2016_8

Na prvom riadku vzorca zadáte VAR, na druhom riadku zadáte “premenná=vzorec”, kde premenná je názov premennej a vzorec je vzorec, ktorého hodnota sa uloží do premennej. Na treťom riadku je uvedené RETURN, a na štvrtom riadku je uvedený samotný vzorec pre daný vypočítaný stĺpec, ktorý 2x používa hodnotu premennej Obrat. Všimnite si aj vyfarbovanie v rámci vzorca, ktoré pomáha s jeho ľahším čítaním a prípadným hľadaním chýb vo vzorci. Viac sa dočítate v tomto článku.

Automatická úprava vzorcov po premenovaní objektov

Táto funkcionalita je poklad, a mala by byť v PowerPivote už od začiatku. Keď totižto budujete powerpivotový model, a po čase zistíte, že ste zle nazvali nejaké merítko, stĺpec alebo tabuľku, tak ste si mohli pol dňa búchať hlavu o stôl, kým ste upravili všetky vzorce, ktoré sa na to odkazovali. Odteraz tieto objekty ale pokojne môžete premenovať. PowerPivot automaticky upraví odkazy na tieto objekty vo všetkých vzorcoch na nový názov. A vy nemusíte stráviť pol hodiny hľadaním, kde všade to ešte nie je premenované, resp. prechádzať si celodenným peklom po premenovaní hlavnej tabuľky a následnej oprave 200 vzorcov… Toto tam naozaj chýbalo ako soľ, dokonca ešte viac 🙂 Microsoft, ďakujeme!