Power View v Exceli 365 a Exceli 2021 už nebude

Microsoft pochováva doplnok Power View v najnovších Exceloch, z klasického dôvodu – už sa im to nechce udržiavať. Od 12.10.2021 postupne začne miznúť zo všetkých edícií Excelu 365, a vôbec sa už neobjaví v Exceli 2021. Čo s tým?

Čo je Power View

Doplnok Power View bol jednou z technológií, ktoré sa používajú v dnešnom Power BI. Konkrétne slúžil na interaktívny reporting. Už zo začiatku mal však veľký problém – bol postavený na technológii Silverlight (imitácia Flashu), ktorá v roku 2012, keď vyšiel tento doplnok, už 2 roky nebola Microsoftom vyvíjaná. Na jednej strane klasická ukážka nezvládnutého vývoja v korporátnom molochu, keď to vyvíjali tak dlho, až to v momente vypustenia vyšlo na 2 roky nepodporovanej technológii z iného oddelenia tej istej firmy. Na druhej strane smutné, že už vo vtedajšej dobe HTML5 na to nikto nemyslel. A to sa zvyčajne v Microsofte myslí 10 rokov dopredu, pri rozhodovaní o novej technológii…

Problémy Silverlightu

Silverlight mal okrem iného aj ten problém, že fungoval iba na počítačoch s Windows. Kto mal Mac, Lixus, či nebodaj smartfón (v čase keď smartfóny boli už bežné), tak mal smolu. Nejaký pokus o emulátor v Androide síce bol, ale nakoniec skutek utek. Kto nemal Windows, nemal. Klasické totalitné rozmýšľanie z 90-tych rokov. Preto sa, narozdiel od Flashu, takmer vôbec nerozšíril.

Posledným klincom do rakvy bolo nakoniec to, že Silverlight bol už len v režime údržby. Do októbra 2021. Odvtedy už od neho Microsoft dáva ruky kompletne preč. A všetkého, kde je použitý, sa teraz snaží zbaviť. Takže padá aj Power View pre Excel. Od 12.10.2021 ho postupne Microsoft odstráni zo všetkých Excelov 365 zo všetkých predplatných Office/Microsoft 365, a v najnovších Office 2021 už nebude.

Našťastie sa v MS na to pripravili už dávnejšie, a v prvých verziách Excelu Online fungovali vypublikované excely s reportami Power View. A paradoxne fungovali v HTML5. Mimo cloudu – čiže na vlajkovej lodi SharePointe – boli firmy odkázané na Silverlight. V cloude je ale vraj možné všetko, a najmä sa niekomu dostatočne chcelo, takže tam našťastie padlo správne rozhodnutie používať HTML5, ktoré funguje všade.

Náhrada za Power View v Exceli

Power View však od roku 2013 rozvíjané nebolo, teda nie v Exceli. O nejaký ten rok však začalo byť prudko rozvíjané v pripravovanom Power BI Desktope (vtedy ešte pod názvom Power BI Designer), a neskôr v Power BI cloude. A tam je rozvíjané dodnes. Našťastie opäť v HTML5, lebo dnes by už MS nevysvetlil užívateľom, že im to nepôjde na mobiloch. Holt, iná doba.

Takže ak chcete používať Power View naďalej, tak oficiálne vysvetlenie je: prejdite na Power BI. Premigrujte si reporty z Excelu do Power BI Desktopu, napr. ako je to spomenuté v tomto článku. Zdôvodnené a zaklincované oficiálnym klišé: “This is where we will continue to invest”. Takéto praktiky zvyčajne nepodporujem, ale v tomto prípade spravím výnimku, a podporujem to. Power View v Power BI je totižto na úplne inej úrovni ako ten v Exceli, a 8 rokov extra vývoja na tom naozaj vidieť. Navyše, rieši to všetky problémy uvedené vyššie, a okrem iného dostanete aj podporu mobilných reportov. Čo reportingovejšieho si ešte môžete želať?

Power View v Exceli teda nadobro končí. Konečne. A pokračuje v Power BI. Našťastie. A je čas prejsť s reportingom na Power BI, ak ste tak ešte nespravili. Excel je síce fajn, použiteľný na 200 rôznych spôsobov, ale reporting je oveľa lepší v Power BI, keď viete ako na to 😉