Prečo potrebujete dátové modelovanie v Power BI

Dátové modelovanie a návrh štruktúry dátového modelu je to, čo takmer všetci v Power BI a PowerPivote preskakujú. Je to najmä kvôli tom, že jednou zo skvelých vlastností Power BI je to, že si doňho viete natiahnuť ľubovoľné dáta ako tabuľky, prepojiť ich a za pár sekúnd začať analyzovať všetko pokope. Všetko je skvelé až do momentu, keď začneme ťahať do modelu milióny riadkov. Alebo chceme v DAX-e vypočítať pokročilejšie ukazovatele. V takom prípade začne byť Power BI “zrazu” pomalé. A to ani nemusíte mať gigantické objemy údajov. Citeľné spomalenie môže nastať aj vtedy, keď máte v modeli hoci aj 3 tabuľky a v každej len pol milióna riadkov.

Najväčšia výhoda Power BI sa zrazu otočí na najväčšiu nevýhodu. Pospájanie tabuliek ľubovoľným spôsobom dokáže napáchať veľké škody. A pritom väčšina ľudí hľadá problém inde. Snaží sa optimalizovať vzorce v jazyku DAX, hľadať nové tipy a triky, zapínať najnovšie “features”, či v prípade Power BI Premium, SSAS Tabularu a AAS pridať viac RAM a procesorov. Pritom prvotný problém nebol v DAX-e ani v Power BI. Prvotný problém bol v nesprávnom vytvorení dátového modelu. Vytvoreného bez cieleného návrhu, častokrát len naimportovaním a nejakým pospájaním tabuliek. Lebo to Power BI dovolilo. Skvelá fičúra sa otočila na najväčší kameň úrazu.

Podľa rôznych prieskumov a štatistík vraj až 80% dátových analytikov nevie správne navrhnúť štruktúru dátového modelu. Čo je celkom prirodzené, pretože ak im nikto neukáže, ako sa to má robiť, tak nielen že nevedia, ako to spraviť správne, ale na niektoré veci možno ani sami v živote neprídu.

Každý nástroj je totižto postavený nejakým spôsobom. A mal by sa používať tak, ako to zamýšľali jeho tvorcovia. Jeho používatelia však častokrát o tom nevedia, a používajú ho spôsobom, o ktorom si domysleli, ako by to asi mohlo ísť. A dokým to nejako ide, tak to neriešia. Je to ako keby si človek kúpil Ferrari, a snažil sa jazdiť stále na jednotke. Môže mať aj 1000-koňový motor, raketové palivo v motore, a šliapať na pedál ako to len ide. Môže chcieť tak silno ako len vie, ale nepôjde to rýchlejšie. A bude sa čudovať, prečo ho obieha každé auto, keď on má vraj skvelé auto, o ktorom výrobca tvrdil, že je superrýchle. Lebo nevie, že autá majú viac rýchlostných stupňov, len ich treba vedieť správne používať.

Možno je to úsmevné, ale takto to častokrát vyzerá z pohľadu dlhoročného experta, keď vidí, ako niektorí ľudia používajú Power BI a DAX. Keď si neprečítali inštrukcie výrobcu, a jazdia len na 1. stupni z deviatich. Takýmto ľuďom je častokrát ťažké vysvetliť, že to ide robiť oveľa lepšie. Lebo na základe svojich dlhoročných “skúseností” sa už utvrdili v tom, že to nejde lepšie, a nevedia si ani len predstaviť, že by to vôbec išlo spraviť inak. Spoľahlivý príznak je, že aj keď im to poviete, ako sa to po správnosti má robiť, tak hľadajú dôvody, prečo to práve u nich nepôjde. Namiesto toho, aby to použili a užívali si oveľa lepšiu rýchlosť aj funkcionalitu. Holt, ako bolo napísané už pred 2 tisícročiami v Biblii – kto chce počúvať, ten nájde cestu, a kto nie, ten ani nebude rozumieť. Múdrosť našich predkov. Skepticizmus bol vždy najväčšou prekážkou v pokroku.

Dobrá správa je, že takto nemusíte skončiť. A ani nemusíte stráviť návrhom dátového modelu dlhé hodiny či dni, ako sa to tradovalo dlhé roky vo svete BI. Nie je to veľká veda. Ak v tom už máte prax, a viete ako na to, tak bežný dátový model navrhnete za pár minút, a väčšie dátové modely max. do 1 hodiny. Je pritom potrebných iba zopár vecí – dodržať niekoľko časom overených postupov, použiť riešenia dávno známych problémov, a dať si spočiatku trocha práce navyše. Odmení sa Vám to potom nielen tým, že nebudete musieť tráviť dlhé hodiny googlením a bezsenné noci nad tým, ako zrýchliť ultra pomalé modely a reporty. Aké špeciálne daxové finty treba použiť, či nebodaj nadávaním na výrobcu, prečo ten nástroj ide tak pomaly. Budete mať rýchly report, podstatne ľahšie a jednoduchšie vzorce v jazyku DAX, a zmeny v reportoch budete vedieť implementovať oveľa rýchlejšie. Plus vaši užívatelia budú radi, že si v reportoch rýchlo pozrú to, čo potrebujú. Pre niekoho možno sci-fi, pre iných realita. Správne navrhnuté riešenie v Power BI funguje rýchlo aj nad petabajtami údajov a triliónmi riadkov, takže nie je dôvod ani na to, aby bolo pomalé nad bežnými objemami do milióna riadkov.

Aj preto som pripravil pre Vás webinár, kde dostanete základy toho, ako sa správne navrhujú a tvoria dátové modely pre Power BI. Ukážeme si aj techniky, ktoré nepoznajú častokrát ani ľudia, ktorí pracujú s databázami 20 rokov a viac. A pokročilejšie techniky som dal do workshopu na budúci mesiac. Pretože keď nemáte dobré základy, podľa ktorých viete používať a vylepšovať svoje Ferrari, tak nikdy nebude ani zďaleka také superrýchle, aké sú jeho skutočné možnosti. Každý nástroj je stavaný na konkrétny spôsob používania. A tu dostanete seriózne základy toho, ako na to.

K bližším informáciám o webinári sa dostanete cez tento odkaz alebo kliknutím na tlačidlo nižšie.