Vypočítané stĺpce v PowerPivote – kategórie z dopočítaných dát

Ako sme spomínali v prechádzajúcom článku, kategórie sa dajú vytvárať nielen podľa “surových” dát, ale aj podľa dát, ktoré si vieme dopočítať z, alebo pomocou iných tabuliek v našom dátovom modeli. A to následne ponúka ďalšie, veľmi zaujímavé možnosti, ktorým sa budeme venovať v tomto článku.

Povedzme, že by sme chceli analyzovať produkty, a vytvoriť z nich 3 kategórie podľa ich predajnosti:

 1. kategóriu najpredávanejšie, kde budú produkty s obratom nad 1 milión dolárov, resp. eur,
 2. kategóriu priemerne predávané, kde budú produkty s obratom od 100 tisíc do 1 milióna dolárov,
 3. kategóriu slabo predávané, kde budú produkt s obratom pod 100 tisíc dolárov.

Toto vieme spraviť pomocou dvoch vypočítaných stĺpcov v tabuľke Produkty. Najprv si do prvého vypočítaného stĺpca vypočítame obrat za daný produkt, a potom v ďalšom stĺpci vytvoríme naše 3 kategórie podľa definície vyššie.

Presuňte sa teda do okna PowerPivotu, do tabuľky Produkty, do posledného stĺpca (nazvaného, ako vždy, Pridať stĺpec). V tomto stĺpci zadajte nasledujúci vzorec:

=SUMX(RELATEDTABLE(‘Objednávky’); ‘Objednávky'[Cena objednávky])

Tento vzorec nám vypočíta pre každý produkt sumu cien objednávok, v ktorých bol objednaný. Premenujte tento stĺpec na “Obrat za produkt. Ak nevidíte žiadne údaje v tomto stĺpci, je to preto, že len niektoré produkty sú priradené k objednávkam, resp. len niektoré z produktov sa predávali v celej histórii firmy. Pre kontrolu sa presuňte povedzme na riadok 300 (využite navigáciu v ľavom dolnom rohu PowerPivotu), a mali by ste vidieť vypočítané obraty aspoň pri niektorých produktoch, ako na tomto obrázku:

ppivot_vypoc_stlpce3_1

A ako to funguje? Je to celkom jednoduché. Používame tieto 2 funkcie:

 1. RELATEDTABLE – dotiahne k aktuálne počítanému riadku všetky príslušné riadky zo zadanej tabuľky (podľa prepojení v dátovom modeli), a vráti tieto riadky ako tabuľku,
 2. SUMX – má syntax SUMX(tabuľka; výraz), a robí to, že v zadanej tabuľke spočíta sumu z výrazu, ktorý vyhodnotí zvlášť pre každý riadok tejto tabuľky.

Takže keď zadáme tento vzorec do vypočítaného stĺpca v tabuľke Produkty, tak PowerPivot vypočíta tento vzorec pre každý riadok tabuľky Produkty osobitne, a výsledok uloží k danému produktu do príslušnej bunky vo vypočítanom stĺpci.

Čiže pre každý produkt spraví nasledovné:

 1. pomocou funkcie RELATEDTABLE(‘Objednávky’) zistí, ktoré objednávky (riadky z tabuľky Objednávky) patria k danému produktu. Tieto riadky vráti ako tabuľku,
 2. výsledok z bodu 1 dáme na vstup funkcii SUMX do jej prvého parametra, a do druhého parametra dáme stĺpec “Cena objednávky” z tabuľky Objednávky. A keďže ten stĺpec nie je z našej aktuálnej tabuľky Produkty, musíme ho uviesť aj s menom jeho tabuľky v tvare ‘Objednávky'[Cena objednávky]. Funkcia SUMX následne pre každý riadok zadanej tabuľky vyhodnotí výraz z jej druhého parametra (v našom prípade je tam len stĺpec “Cena objednávky”), a potom spraví súčet všetkých hodnôt z toho výrazu zo všetkých riadkov. Čo v našom zjednodušenom prípade znamená, že spraví súčet cien objednávok z tej tabuľky – ktorá, ako už vieme, obsahuje všetky príslušné objednávky k aktuálne počítanému produktu.

Takže takto vypočítame obrat pre každý produkt a uložíme ho do stĺpca “Obrat za produkt”.

Potom si vytvoríme ďalší vypočítaný stĺpec, kde nám bude vstupom stĺpec “Obrat za produkt. A podľa definície na začiatku tohto článku v ňom vytvoríme želané kategórie. Vzorec pre tento stĺpec bude takýto (vzorec je rozpísaný na viacero riadkov kvôli čitateľnosti):

=
IF (
[Obrat za produkt] > 1000000;
“najpredávanejšie”;
IF ( [Obrat za produkt] > 100000; “priemerne predávané”; “slabo predávané” )
)

Názov stĺpca premenujeme na Predajnosť, a výsledok bude vyzerať takto v PowerPivote:

ppivot_vypoc_stlpce3_2

…a takto, keď stĺpec použijeme v kontingenčke:

ppivot_vypoc_stlpce3_3

A aby bolo riešenie dokonalé, tak v PowerPivote skryte stĺpec “Obrat za produkt” z ponuky kontingenčky, lebo takýto stĺpec nemá pre užívateľa v kontingenčke využiteľnosť.

Toto je pritom len ukážka niektorých vecí, v ktorých tkvie sila PowerPivotu v porovnaní s bežnou excelovskou kontingenčkou. Podobným spôsobom si viete dotiahnuť dáta z jednej tabuľky do hociktorej inej tabuľky, nad nimi spraviť požadovaný výpočet, a potom, ako napríklad v našom príklade, zaradiť príslušný riadok do príslušnej kategórie. Z dlhodobého hľadiska to má ešte jednu nezanedbateľnú výhodu – produkty budú zaradené v správnej kategórii, aj keď dáme aktualizovať dáta v dátovom modeli. Pretože po aktualizácii dát sa vždy okamžite prepočítajú všetky vzorce v PowerPivote, čiže aj naše zaradenie do kategórií, podľa aktuálnych dát. A takúto flexibilitu a konzistentnosť možno očakávať od klasickej kontingenčky bez PowerPivotu len veľmi ťažko. Čo nás odteraz už trápiť nemusí, keď vieme, ako to spraviť v PowerPivote 😉

Takto teda viete využiť vypočítané stĺpce na vytvorenie vlastných analytických kategórií, a elegantnejšie analyzovať dáta. Týmto sa však ich využitie nekončí. Pomocou nich môžeme napr. opravovať chyby v dátach. A to si pozrieme v ďalšom článku 😉

2 komentárov k “Vypočítané stĺpce v PowerPivote – kategórie z dopočítaných dát

 • 3. marca 2021 at 13:31
  Permalink

  Pri výpočet SUMX(RELATEDTABLE(‘Objednávky’); ‘Objednávky'[Cena objednávky]) v Power Pivote hlási neočakávanú chybu “xquery.cpp, riadok 13960,XMVSX Join::Build Relationships”. Kde môže byť problém?

  Odpovedať
  • 3. marca 2021 at 14:18
   Permalink

   Chyba je v inštalácii Vášho Excelu/Officu. Chybu zvyčajne vyrieši preinštalovanie alebo oprava Officu, návrat na niektorú z predchádzajúcich aktualizácií Officu, alebo počkanie na to, že to snáď ďalšia aktualizácia Officu opraví.

   Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.