Ako presunúť merítka z jednej tabuľky do druhej, v PowerPivote aj v Power BI

Pri väčších dátových modeloch máte zvyčajne problém s organizáciou dátového modelu. A jedným z tých problémov je to, že ste niektoré merítka vytvorili v nesprávnej tabuľke, a pre prehľadnosť by ste chceli presunúť merítka do inej tabuľky. Ako na to?

Klasickým postupom je skopírovať si vzorec merítka, potom merítko zmazať (a v prípade excelovského PowerPivotu odklikať 50 chybových hlášok v Exceli), a potom vytvoriť nové merítko v cieľovej tabuľke s rovnakým názvom merítka aj s rovnakým vzorcom.

Existuje však oveľa pohodlnejšie riešeniepremiestnenie merítka do inej tabuľky pomocou zabudovanej funkcionality. A ide to viac-menej rovnako v Exceli aj v Power BI Desktope. Riešením je zmeniť domovskú tabuľku v nastaveniach vlastností merítka, na tú, kam ho chcete premiestniť.

Vo všetkých prípadoch začneme s našim vzorovým súborom PowerPivotu, resp. Power BI. A budeme premiestňovať merítko Obrat z tabuľky Objednávky do tabuľky Čas.

Ako presunúť merítka v Exceli

Ak máte Excel, tak sa to dá spraviť minimálne 2 spôsobmi. Aj keď, v starších Exceloch nemusia byť oba dostupné. Tento postup je popísaný pre Excel 2016. Pripravte sa však psychicky na ultra zlé preklady použitých častí Excelu do slovenčiny.

Prvý spôsob je ísť do Excelu. V ňom choďte do hlavného menu, do záložky Power Pivot, a tam kliknite na tlačítko “Mierky”, a potom na “Spravovať mierky…”:

Otvorí sa okno so zoznamom všetkých merítok. Tam si nájdite svoje merítko (v tomto prípade Obrat), kliknite naňho, a hore stlačte tlačítko Edit:

Otvorí sa okno s vlastnosťami merítka:

Tam zmeňte hneď v prvej roletke zvrchu názov tabuľky, kam chcete premiestniť merítko, a stlačte tlačítko OK:

A merítko je v novej tabuľke:

Ak bol vzorec merítka napísaný predtým nesprávne alebo neúplne, tak po presune na vás vyskočí takáto hláška:

Riešením je vzorec merítka upraviť tak, aby ste chybu odstránili. V tomto prípade doplniť názov tabuľky Objednávky pred názov sumovaného stĺpca. Potom by to už malo fungovať ďalej.

Druhým spôsobom, ako sa dostať k nastaveniam merítka, a zmeniť okrem jeho vzorca aj nastavenie domovskej tabuľky, je kliknúť naň v ponuke kontingenčnej tabuľky pravým tlačítkom, a vybrať položku “Upraviť mieru…”:

Hovoril niekto niečo o odfláknutých prekladoch?  😀

Následne sa vám otvorí okno s vlastnosťami merítka, kde rovnako ako v predchádzajúcom prípade zmeníte názov tabuľky, potvrdíte tlačítkom OK, a merítko je presunuté.

Ako presunúť merítka v Power BI Desktope

V Power BI Desktope sa dajú presunúť merítka z jednej tabuľky do druhej o niečo ľahšie. Najprv si v ponuke napravo nájdite dané merítko, a kliknite na jeho názov. Zostane orámované žltým alebo modrým rámčekom:

Potom choďte hore do hlavného menu, kliknite na záložku Modelovanie, tam na tlačítko “Domovská tabuľka”, a vyberte cieľovú tabuľku, kam chcete premiestniť merítko (v našom prípade tabuľku Čas):

Merítko sa potom presunie do tej novej tabuľky:

A ak ste mali vzorec merítka napísaný predtým nesprávne alebo neúplne, tak po presune na vás vyskočí takáto hláška:

Riešením je vzorec merítka upraviť tak, aby ste chybu odstránili. V tomto prípade doplniť názov tabuľky Objednávky pred názov sumovaného stĺpca. Potom by to už malo fungovať ďalej.


Takto teda viete v Exceli aj Power BI presunúť merítka medzi tabuľkami v dátovom modeli, bez toho aby ste ich museli mazať a potom znova vytvárať. Je to veľmi jednoduchá funkcionalita, ale veľmi praktická pri reorganizácii dátového modelu. Ktorá vám ušetrí nejaký ten čas, a umožní to spraviť pohodlnejšie. A hneď je deň krajší 🙂

2 komentárov k “Ako presunúť merítka z jednej tabuľky do druhej, v PowerPivote aj v Power BI

 • 13. mája 2021 at 17:40
  Permalink

  Dobrý den,
  jde nějak umístit měřítka do samostatné tabulky?

  • 13. mája 2021 at 18:33
   Permalink

   Dobrý deň,
   Áno, samozrejme. Vytvorte si novú tabuľku v dátovom modeli, a presuňte do nej merítka (alebo ich vytvárajte priamo tam). V tej tabuľke nemusia byť žiadne dáta, stačí aby tam bol aspoň 1 stĺpec.

Komentáre sú uzavreté.