Serverový PowerPivot v cloude ZADARMO

Microsoft pred pár mesiacmi potichu uviedol novinku, vďaka ktorej môžete využívať serverový PowerPivot v cloude zadarmo. Má síce drobné obmedzenia, ale na druhej strane sa vyhnete nutnosti kupovať plnohodnotný SQL Server v tisícoch až desiatkach tisíc eur. A kde ho nájdete?

Technológiu PowerPivotu využíva služba Power BI od Microsoftu. Tá slúži na interaktívnu analýzu dát a reporting, a na pozadí používa práve PowerPivot pre analýzu dát. Respektíve, presnejšie povedané, jeho serverový PowerPivot v cloude. Donedávna sa však tento server nesmel priamo využívať – zakazovali to licenčné podmienky služby Power BI. Vo februári tohto roka však doplnili do cloudovej verzie Power BI možnosť nazvanú “Analyzovať v Exceli“, vďaka čomu tento server sprístupnili všetkým používateľom Excelu od verzie 2003. Používa to totižto rovnaký protokol ako pripojenie k OLAP kockám. Preto, rovnako ako pri klasickom serverovom PowerPivote, užívateľom postačí aj klasický “starý” Excel bez PowerPivotu.

Aktualizácia: Od júna 2017 je potrebné mať zakúpenú licenciu Power BI Pro pre túto funkcionalitu. Niektorým užívateľom to však funguje aj napriek tomu s licenciou Power BI Free.

Služba Power BI má však jeden drobný limit. Ak používate jej bezplatnú verziu, tak do nej môžete nahrať 1 GB dát (vystačí na niekoľko miliónov až desiatok miliónov riadkov dát), a ak používate platenú verziu (momentálne okolo 10 dolárov mesačne), tak môžete použiť až 10 GB dát na každé užívateľské konto (a tam sa už bavíme o stámiliónoch riadkov). Registrácia do služby je bezplatná – stačí zadať svoj pracovný e-mail na webe www.powerbi.com, a postupovať podľa inštrukcií. Po dokončení registrácie získate zadarmo serverový PowerPivot v cloude, ktorý treba objaviť podľa návodu nižšie 🙂

Keď už máte vytvorený svoj powerpivotový dátový model, ktorý chcete publikovať pre ostatných kolegov, tak máte 2 možnosti:

 1. nahrať daný excelovský súbor priamo do služby Power BI na webe,
 2. nahrať daný excelovský súbor do aplikácie Power BI Desktop, a z nej ho potom vypublikovať do cloudu.

Postup pre prvú možnosť je nasledovný:

 1. prihláste sa na webe do služby Power BI
 2. v ľavom hornom rohu prehliadača kliknite na ikonku s 3 pásikmi:
  ppivot_ssas_pbi_01
 3. následne v ľavom dolnom rohu kliknite na tlačidlo “Získať údaje”:
  ppivot_ssas_pbi_02
 4. kliknite na tlačidlo “Získať” pri možnosti “Súbory”:
  ppivot_ssas_pbi_03
 5. potom kliknite na voľbu “Lokálny súbor”:
  ppivot_ssas_pbi_04
 6. vyberte Váš excelovský súbor, v ktorom máte vytvorený svoj dátový model v PowerPivote
 7. na ďalšej stránke kliknite na tlačidlo “Importovať” pod možnosťou “Importujte údaje z Excelu do Power BI”:
  ppivot_ssas_pbi_05
 8. po chvíli sa Vám zobrazí v pravom hornom rohu okna prehliadača hlásenie, že sa importujú Vaše údaje. Po naimportovaní webstránka zobrazí nasledovné hlásenie:
  ppivot_ssas_pbi_06
 9. zopakujte krok 2) z tohto postupu
 10. v ľavom dolnom rohu nájdite v zozname “Množiny údajov” svoj dátový model. Bude mať rovnaký názov ako Váš excelovský súbor (meno na obrázku je len pre ukážku):
  ppivot_ssas_pbi_07
 11. prejdite myšou na názov dátového modelu. Napravo od neho sa zobrazia 3 bodky vedľa seba:
  ppivot_ssas_pbi_08
 12. kliknite na tie 3 bodky. Zobrazí to nasledujúce menu, v ktorom kliknite na “Analyzovať v Exceli”:
  ppivot_ssas_pbi_09
 13. ponúkne Vám to na stiahnutie súbor s príponou “.odc”, čo je súbor Excelu s informáciami o tom, ako sa pripojiť k vzdialenému dátovému zdroju (v našom prípade v serverovému PowerPivotu v cloude). Ak to otvárate na svojom počítači prvýkrát, bude treba nainštalovať ovládač pre pripojenie sa k serveru. Služba Power BI Vás na to upozorní v pravom hornom okne prehliadača týmto hlásením (kde kliknite na tlačidlo “Download (preview)” a spustite inštaláciu):
  ppivot_ssas_pbi_10
 14. po otvorení súboru s príponou “.odc” v Exceli sa Vám zobrazí klasická kontingenčná tabuľka. Pri pokuse o jej použitie na Vás vyskočí okno, kde sa treba prihlásiť do služby Power BI rovnakými údajmi, ako sa do nej hlásite cez webový prehliadač
 15. ak ste v predchádzajúcom bode zadali všetko správne, možete začať používať kontingenčku 🙂

Je to síce trochu dlhý postup, ale zase ruku na srdce – je to zadarmo, a netreba kvôli tomu nič kupovať. Tak prečo s tým nestráviť 5 minút navyše? Získate tým takmer všetky výhody klasického serverového PowerPivotu, a budete mať zadarmo o jeden problém menej 🙂 A, okrem iného, ide momentálne o najlacnejší spôsob zdieľania dát, a lacnejšie to už nebude 🙂 Má to síce svoje nevýhody – obmedzenie veľkosti dát a pre niekoho aj cloud, ale s tým vie väčšina powerpivotistov prežiť. Takže ak je to prijateľné aj pre Vás, neváhajte a využite to, dokým si to Microsoft náhodou nerozmyslí. Serverový PowerPivot v cloude sú v skutočnosti Azure Analysis Services, a mať ich zadarmo je proste BOMBA vec 🙂