Ako natiahnuť údaje zo zlúčených buniek Excelu do PowerPivotu a Power BI

Pred analýzou dát je potrebné vždy si dáta pripraviť do takej štruktúry, aby sa nám dobre analyzovala. Niekedy však dostanete rôzne špecialitky, ktoré sa zvyknú obchádzať makrami. Ak však používate Power Query, tak to takmer nikdy nemusíte robiť, a viete to upraviť aj tam bez programovania. Preto sa teraz pozrieme, ako natiahnuť dáta z excelovského súboru, v ktorom sú zlúčené bunky.

Povedzme, že máme takúto nádhernú tabuľku, ktorú potrebujeme dostať do PowerPivotu a Power BI:

V nej vidíte, že sa tam nachádzajú zlúčené bunky. Keď to teraz skúsite naimportovať do PowerPivotu, tak výsledok nebude vyzerať zrovna vábne:

A ak sa nechcete hrať s vypočítanými tabuľkami v Power Pivote, alebo uvzorcovať sa k smrti pri analýze takýchto chrumkavých dát, tak je lepšie ísť na to inak.

Našťastie Power Query vie takéto prípady hravo vyriešiť, rozkopírovaním hodnôt do týchto prázdnych buniek z predchádzajúcich riadkov. Tým pádom už nemusíte robiť makrá len na to, aby ste to vedeli spraviť tiež.

Otvorte si teda Power Query, a označte si všetky stĺpce, v ktorých chcete do tých prázdnych buniek rozkopírovať hodnoty z predchádzajúcich riadkov. V našom prípade sú to prvé dva stĺpce:

Potom kliknite v hlavnom menu na záložku Transformovať, a tam na Vyplniť => Nadol:

Takto sa vám vyplnia všetky chýbajúce hodnoty v označených stĺpcoch, tak ako sme chceli:

Keby ste to chceli vyplniť z nasledujúcich riadkov, tak v poslednom kroku vyberiete možnosť “Nahor” namiesto možnosti “Nadol”.

A toto je už klasická analytická tabuľka, pomocou ktorej už vieme úplne jednoducho analyzovať takéto dáta. Stačí ju už len načítať do PowerPivotu alebo Power BI, a môžete veselo analyzovať dáta 🙂

Takže opäť sa potvrdilo, že Power Query dokáže priam zázraky. Takýchto operácií sú tam stovky, a vďaka tomu už v drvivej väčšine prípadov nebudete potrebovať používať VLOOKUP-y, či makrá, aby ste si pripravili dáta vhodné priamo na analýzu. Nehovoriac o extrémnej úspore času pri opakovanej príprave dát. Ešte stále váhate, či ísť na náš kurz Power Query alebo nie?

2 komentárov k “Ako natiahnuť údaje zo zlúčených buniek Excelu do PowerPivotu a Power BI

  • 5. októbra 2018 at 9:46
    Permalink

    super dik

  • 11. októbra 2018 at 7:15
    Permalink

    To je super vec, velka vdaka 🙂

Komentáre sú uzavreté.