Prichádza nová verzia PowerPivotu? A SQL Server 2018?

Pred pár dňami som si všimol jednu zaujímavú vec, keď som sa pripájal k dátovému modelu v Power BI cez DAX Studio. Microsoft začal číslovať verziu PowerPivotu novou verziou 15.x namiesto doterajšej 14.x. A keďže tá verzia je v skutočnosti interná verzia SQL Serveru, tak to vyzerá okrem iného tak, že nová verzia PowerPivotu, nový SQL Server a SSAS Tabular je tiež na ceste. Poďme sa na to pozrieť bližšie.

Power BI Desktop obsahuje zvyčajne najnovšiu verziu PowerPivotu. Táto verzia sa potom zvyčajne s niekoľkomesačným odstupom objaví aj v poslednom SSAS Tabulare. Týmto si pravdepodobne v MS nepriamo otestujú danú verziu PowerPivotu, resp. SSAS, najprv na používateľoch Power BI Desktopu, a potom môžu túto verziu vydať ako superstabilnú verziu v SSAS Tabulare. Čo je celkom dobrá stratégia, ako vydávať často novú verziu softvéru s minimom chýb zároveň.

Doterajšie verzie PowerPivotu v Power BI Desktope boli číslované verziou 14.x. Čo je interná verzia SQL Servera 2017, resp. SSAS Tabularu 2017. V aprílovej aktualizácii Power BI Desktopu som si ale všimol, že sa číslovanie zmenilo na 15.x, konkrétne na verziu 15.0.1.272:

Takže to vyzerá tak, že v tichosti vyšla nová verzia PowerPivotu. Zmena číslovania verzií sa však zvyčajne deje v niekoľkých mesiacoch pred vydaním novej verzie SQL Servera, keď si stiahnete a nainštalujete jeho preview verziu. Verzia 15.x teda znamená, že nový SQL Server a SSAS Tabular je na ceste. Keď si pozriete jeden zo starších článkov na tomto blogu, kde som popisoval novinky v SSAS Tabulare 2017, tak som tam spomenul, že nová verzia SQL Servera má vychádzať častejšie, a pravdepodobne každý rok. Databázové hviezdy ako Brent Ozar rovno tvrdili už v tom čase, že bude vychádzať každý rok. Oficiálna informácia to síce nie je, ale podľa všetkého to bude asi tak. Každopádne, o novej verzii SQL Servera ešte nie je zmienka nikde na webe Microsoftu, takže si na oficiálne označenie, ako aj iné informácie, ešte budeme musieť počkať.

Zaujímavá je však tá nová verzia 15.x. Tú určite nezmenili len tak. A keďže v posledných mesiacoch pribudlo zopár nových funkcií aj v jazyku DAX, tak je jasné, že niečo nové sa už chystá. Z môjho pohľadu by bolo zaujímavé vedieť, aké novinky prinesie táto nová verzia PowerPivotu oproti predchádzajúcim – budú to nové typy prepojení medzi tabuľkami? Podpora vlastných funkcií v jazyku DAX? Zmeny v architektúre zrýchľujúce už teraz megarýchly PowerPivot? Či niečo úplne iné? To nikto zatiaľ verejne nevie. Keď však zoberieme masívne novinky, aké boli uvedené v predchádzajúcich dvoch verziách PowerPivotu, resp. SSAS Tabularu, tak predpokladám, že sa máme na čo tešiť. A možno stihnú túto verziu integrovať aj do nového Excelu 2019, ktorý má vyjsť na jeseň. To by bola úplná nádhera.

Aktualizácia 27.7.2018: PowerPivot v Power BI podporuje zložené modely, prepojenia tabuliek typu M:N a hybridný režim ukladania tabuliek v režimoch DirectQuery aj Import súčasne (nazývaný Dual).

Aktualizácia 29.9.2018: Nový Office 2019 je vonku.

Aktualizácia 10.10.2018: Nová verzia SQL Servera sa bude volať SQL Server 2019, a vyjde v priebehu roka 2019.

Úroveň kompatibility – tzv. compatibility level – ostal zatiaľ na čísle 1400, ktorý zodpovedá verzii 14.x. Uvidíme, či príde aj compatibility level 1500 v niektorej z najbližších verzií.

Aktualizácia 23.8.2019: Pribudol nový compatibility level 1500.

Tak či tak, niečo nové sa každopádne chystá. A táto indícia s novou internou verziou je celkom spoľahlivou indíciou, že by v priebehu niekoľkých mesiacov mohol prísť nielen nový PowerPivot, ale aj SQL Server a SSAS Tabular. Čo ako vždy poteší všetky nedočkavé powerpivotové prstíky, a pravdepodobne rozšíri naše možnosti o ďalšiu zaujímavú funkcionalitu. Dovtedy nám nezostáva nič iné, ako pátrať po informáciách, a držať palce Microsoftu, nech sa im to čím skôr zadarí vydať. A ako vždy, trpezlivosť ruže prináša 🙂

A akú funkcionalitu tipujete Vy v ďalšej verzii PowerPivotu? Podeľte sa so svojimi nápadmi do komentárov pod článkom.